| Alex a întrebat:

E ilegal ca angajatorul sa aiba locuri de munca ascunse? Din punct de vedere legal si normal, angajatorul trebuie sa publice locurile de munca si trebuie sa anunte la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Legea nr.76/2002 -legea somajului, actualizata prevede :
Art 10:
1) Angajatorii au obligaţia sã comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncã judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncã, în cãror razã îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncã vacante, în termen de 5 zile lucrãtoare de la vacantarea acestora.

Art. 113. - Constituie contravenţie urmãtoarele fapte:
a) necomunicarea lunarã a locurilor de muncã vacante prevãzute la art. 10;
Art. 114.
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 113 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendã de la 3.000 lei la 5.000 lei;

Vezi sursa :http://www.ajofmbuzau.ro/legis.php

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi Legea numărul 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forței de muncă.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut Alex.
Nu, nu e legal.