| sofiailies a întrebat:

Hei!

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa ma ghideze in procesul de a ma inrola in armata? Ce trebuie sa fac, care sunt pasii?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la centrul de recrutare din judetul tau. Este de cele mai multe ori in capitala de judet, ex. Alba Iulia pentru jud. Alba. Ei te vor lamuri daca recruteaza sau daca poti face studii militare (liceu, facultate etc). Pentru armata iti trebuie sanatate de fier, sa vezi foarte bine cu ambii ochi, sa nu ai boli transmisibile sau defecte fizice. Probleme cu inima, psihice etc. Se fac examinari medicale care te verifica pana la ultimul par din cap. Nu oricine lucreaza in armata ca luptator. Aici ma refer la aviatie, naval, terestru etc. Pentru incadrarea ca ofiter iti trebuie studii superioare finalizate. Au academii la Brasov, Sibiu, Constanta si Bucuresti parca. Este foarte frumoasa cariera. Succes