| Anaamaria233 a întrebat:

Heii. Care-i diferența intre facultatea la zi si cea la distanță(ID)?
La facultatea drept m-ar ajuta câteva informații.
La facultatea de drept din Iași se intra pe baza de dosar sau se da examen? Și dacă se dea examen la ce materie?

1 răspuns:
| Feri5 a răspuns:

Cursurile "la zi" sunt cursuri cu frecvență care necesită prezența fizică a studenților. Cele ID (Învățământ la Distanță) se fac online și sunt fără prea mare frecvență. Astfel, dacă stai prea departe de facultate sau lucrezi e ok ID, altfel e ok FR (adică cursurile la zi, cu frecvență).
Cât despre procesul de admitere, NU se intră pe bază de dosar, ci cu examen grilă la română și economie.