| leoleutzu395 a întrebat:

La facultatea de Drept din Iași nu se da admitere, se întra pe baza de dosar?
La ce facultati se întra pe baza de dosar, fără admitere?

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se intra cu :
- 50% - media examenului de bacalaureat;
- 50% - media anilor din liceu.
Iar criteriile de departajare sunt:
Criterii de departajare a candidaţilor cu aceeaşi medie:
- nota obţinută în cadrul examenului de Bacalaureat la proba scrisă "Limba şi literatura română"
- nota obţinută în cadrul examenului de Bacalaureat la proba obligatorie a profilului
- dacă după aplicarea celor două criterii se constată egalitate, comisia de admitere va stabili un nou criteriu de departajare.

Aceste informatii sunt prezentate si pe pagina oficiala:
http://laws.uaic.ro/......de-licenta

Ce alte facultati au admitere pe baza de dosar? (ca tot admitere este si aia :/), pai sunt o gramada in toata Romania, mai multe decat cele cu admitere pe baza de examen.

Asa ca sugerez prima data sa alegi o facultate, care crezi ca o sa te ajute, care vrei si acolo unde ai oportunitate... si apoi sa te interesezi de admitere. Nu merge doar pentru ca nu se da examen.

Numai bine si multa bafta! ^_^