| Mdll966 a întrebat:

La profilul stiinte sociale, din ce se da bac-ul?

Răspuns Câştigător
| Tera a răspuns:

In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie. Dintra aXI a cel putin matematica nu mai faci.

13 răspunsuri:
| Dennys1521 a răspuns:

La stiinte sociale dai la:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);

| MissPurple a răspuns:

Romana,engleza,istorie si geografie

| Adytzu99_3215 a răspuns:

Pai nu e nimic diferit.Tot asa se da; la mate,romana,una din limbile straine, si la alegere istorie sau geografie, si nu stiu daca se da si la fizica dar nu cred.Succes la bac. funda?

Alte răspunsuri
| Diia_5712 a răspuns:

Romana, mate, bio sau fizica la alegere happy

| DعeutZa a răspuns:

La bac se da romana,lb straina(engleza,franceza,latina,germana,italiana in functie de profil), geografie/istorie, si la alegere(sport,filosofie,psiho, logica, economie)

| misterioasahug a răspuns:

Buna madalina!
la profilul stiinte sociale nu dai bacul la matematica.
dai doar la: romana, istorie/geografie, lb straina, logica/economie.

| Alessandro a răspuns:

Bună.
Dai la limba română, engleza / franceza, istorie, geografie / logică / psihologie / economie / sociologie / filozofie.
Succes la bac!
Pa-pa.

| trixxie_8079 a răspuns:

Si eu am terminat a 8 a anul asta si din cate stiu eu dai la:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);

| Donzie a răspuns:

Din Lb. Romana, Istorie si la alegere o materie dintre cele de profil (logica, psihologie, filozofie) sau Geografie si cred ca aici poti opta si pentru Matematica. Bineinteles ca pe langa astea mai sunt probele de limba straina si competente digitale, dar astea sunt la toate profilele. Sper ca ti-am fost de ajutor...

| moniqueblackberry a răspuns:

Profilul umanist din filiera teoretică:
Limba şi literatura maternă;
o limbă de circulaţie internaţională;
o probă trandisciplinară din geografie, istorie, ştiinţe socioumane;
Luând exemplul foarte punctual al profilului de matematică-informatică, începând cu clasa a 11a, chimie şi biologie se fac într-o singură şi amărâtă oră pe săptămână. Presupunând că toţi elevii au un interes aparte pentru aceste materii şi că în ciuda inutilităţii (aparent aparente) a acestor materii atât la bac, cât şi la admitere, toţi vor învăţa cât mai mult posibil, o oră pe săptămână tot nu este suficient pentru a deprinde un nivel suficient de cunoştinţe care mai apoi să le determine viitorul.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesc multi care spun aici...
Deci dai la urmatoarele :
Limba romana ( obligatoriu)
Istoria romaniei ( Materia clasei aXII-a)
La alegere intre : Geografie, logica, economie, psihologie, sociologie, filozofie. ( nicidecum biologie sau fizica sau eu stiu ce).
Apoi dai la T.I.c adica competente digitale, nu iti influenteaza media la bac.
Si limba engleza care tot nu iti influenteaza media la bac. ( Doar liceele bilingv dau bac la alta limba cum ar fi franceza, germana sau eu stiu ce).
Sper ca te-am ajutat.

| Ria a răspuns:

Uite materiile la care s-a dat bacul in 2015, la stiinte sociale:

A: proba orală: Probă de evaluare a competenţelor de comunicare orală în limba română
C: (probă orală, scrisă şi practică) Probă de evaluare a competenţei lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată în liceu
D: probă scrisă/practică Probă de evaluare a competenţelor digitale.

Limba şi literatura română - probă scrisă comună pentru elevii de la toate filierele, profilurile şi specializările.
Specializarea : Ştiinţe sociale
Proba E(c) probă diferenţiată în funcţie de filieră, profil, specializare : Istorie
Proba E(d) probă scrisă la alegere, în funcţie de filieră, profil, specializare : Geografie, Logică si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie