| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg care este diferența, dacă sunt două facultăți total diferite. Relații publice și relații cu publicul e altceva? Care e mai bună? Care imi oferă un viitor mai bun?

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

Exista facultate de Comunicare si relatii publice.
Absolvenţii specializării Comunicare și Relaţii Publice pot deveni:
• Specialiști în comunicare și relaţii publice, consultanţi în PR comercial, instituţional, politic, cultural, sportiv, internaţional;
• Brand manageri și directori de produs, consultanţi de marketing și comunicare electorală, specialiști și consultanţi în resurse umane și traineri;
Nu am auzit de facultatea "relatii cu publicul". Exista compartimente in cadrul institutiilor, care poarta numele "relatii cu publicul", iar acolo lucreaza persoane care dau relatii publicului despre ce face institutia respectiva, cum sa procedeze si unde sa se adreseze pentru rezolvarea anumitor probleme.