| CosticaCosmy a întrebat:

Salut.Am un prieten care a trecut pe clasa a12-a.El a dat Cambrigul si am inteles ca va merge la o facultate în Londra. El este la un liceu destul de bun spre foarte bun din orașul meu.Va rog sa imi spuneti cum se poate sa fie deja admis la facultate chiar dacă nu a terminat liceu și mai ales la o facultate în strainatate.Intrebarea este cum a auzit de facultatea respectivă și cum a fost admis.(p.s.Am trecut a 9, deci nu sunt invidios pe el dar vreau să știu de ce se intra asa de usor la o facultate în strainatate deoarece m-ar tenta idea sa fac facultatea în strainatate).Va rog sa va dati cu parerea.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Prietenul nu te-a mintit! --- poate sa aplice cu 1 an inainte de a finaliza studiile liceale din Romania fie prin UCAS-Universities & Colleges Admissions Service ( https://www.ucas.com/......en-apply), fie direct, contactand el insusi universitatea. Insa, el inca nu poate "spune gata sunt student"!--- ii trebuie fonduri ca sa-si plateasca studiile( un an de studiu /undergraduate costa minim 6000 lire sau 16 mii lire asa cum i-au cerut fiicei mele cand a aplicat la Oxford!). Apoi are nevoie de testul lingvistic cerut de universitatea aleasa respectiv Ielts sau Toefl ( nu se cere Cambridge!). Apoi, s-ar putea sa-i ceara o anumita nota la examenul de bacalaureat(in general, peste 8!) sau orice altceva caci universitatile au tot felul de cerinte.
In link gasesti o harta UK cu marcajele rosii care indica localizarea universitatilor: http://www.scit.wlv.ac.uk/ukinfo/
Da clik pe marcaje si apoi deschide, din dreapta, "home page" sau orice alt link din dreapta.
La unele universitati de exemplu, University of Strathclyde-Glasgow /Scotia, vei gasi exprimarea "Clearing 2017 - places now available". Vei intelege la ce se refera daca citesti :http://www.studentiromaniuk.co.uk/......e-clearing

p.s. Inca un link care-ti poate fi de ajutor; http://www.studentiromaniuk.co.uk/lucruri-utile-facultate-uk

1 răspuns:
| Chihaialexs a răspuns:

Baiatul e foarte inteligent?
Se va duce anul asta sau dupa ce termina si cls. a 12-a?