| MILaurentiu999 a întrebat:

Imi puteti da un sfat despre cum sa ma orientez dupa liceu? De exemplu eu as vrea pe partea de inginerie, dar nu stiu ce sa fac, sa ma duc la o facultate mai slaba si la fara frecventa si sa ma angajez sau sa ma duc la o facultate buna si sa muncez la un job part-time? Daca puteti sa-mi dati niste sfaturi.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"inginerie,... la o facultate mai slaba"
probabil rezultă un inginer mai... slab.

Poate a 2 a optiune e mai buna!

| Anon31241212 a răspuns:

Buna!
Sfatul meu este urmatorul:
Daca (,) chiar iti place ingineria ar fi pacat sa-ti iei un job part-time. Dedica-te intr-un totul ingineriei ca sa fii cel mai bun. Pana la urma facultatea de inginerie (politehnica) nu dureaza asa de mult. Ai timp sa muncesti toata viata. Ocupa-te strict de facultate ca sa te perfectionezi. Nu merita sa-ti irosesti viitorul cu o,, facultate mai slaba" si sa ajungi sa ai un job de pe urma caruia abia sa poti trai. Urmeaza-ti pasiunea si inscrie-te la politehnica. Crede-ma ca e o facultate cu multe oportunitati de angajare si se castiga foarte bine dupa ce o termini. Succes!

| MILaurentiu999 explică (pentru Anon31241212):

Sunt de acord cu parerea ta, dar nu-mi prea permit sa stau la facultate pe banii parintilor, deoarece nu-si permit.

| Anon31241212 a răspuns (pentru MILaurentiu999):

Pai atunci poti sa-ti gasesti un job part time, dar care sa nu te solicite foarte tare. Oricum esti de apreciat. E greu sa si muncesti si sa si inveti pentru facultate. Succes in continuare!