| RusuGeorge a întrebat:

Sunt clasa a8-a si am o nelamurire legata de - Tehnician în instalaţii electrice
Este liceu sau profesionala? Si cum e faza cu practica, trebuie facuta si in vacanta de vara?

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Daca nu te atrage domeniul electric nu te duce acolo.Este liceu. practica o vei desfasura in scoala in timpul anului scolar cu un profesor indrumator.Se face in clasele 11 si 12

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este școală profesională și nu liceu.
https://www.google.com/......https?/url
Practica se face în timpul școlii.
Sfatul meu este ca să te duci la liceu și nu la școala profesională. Pentru că cine face școala profesională ramâne mereu la munca de jos și pe bani puțini.
Dar cine face liceul va putea să de-a bacul, să meargă la facultate și să iasă inginer; iar asta înseamnă dezvoltare, muncă mai curată și bani mai mulți.

| Clorox a răspuns:

Depinde, poate fi ambele. Eu am facut liceu care s-a axat pe domeniu chiar daca au fost si clase de profesionala.
Practica se desfasoara pe anumite perioade, perioade care difera de la an la an. In clasa a IX a de exemplu, am avut practica care a tinut pana in mijlocul lunii Iulie. Nu stiu daca e la fel peste tot.

| RusuGeorge explică (pentru anonimg):

Salut, m-am intersat mai mult si este liceu Tehnologic si are ca profil Tehnician in instalatii electrice si este pus la nivelul liceal.

| anonimg a răspuns (pentru RusuGeorge):

Dacă te-ai interesat la secretariatul școlii este bine.
Din documentul care este în link apare de mai multe ori domeniul profesional.