| costi900 a întrebat:

Salut,sunt muncitor in fabrica si doresc sa plec de la acest loc de munca,fiind prima data cand plec, cum procedez sa imi fac lichidarea la zi si ce pasii trebuie sa urmez? voi cum ati facut? multumesc.

7 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Faci o cerere la director pentru lichidare, probabil va fi cu preaviz de 2 saptamani

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca pleci, ai alt loc de muncă? Sau stai acasă si bani zero.

| costi900 explică:

Nu trebuie neaparat preaviz, am vazut persoane care au plecat in ziua respectiva, a trebuit semnatura de la maistru/sef de sector, trebuie sa merg la personal pentru cerere nu? trebuie sa inchid si contul bancar?

| costi900 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Are importanta ce fac eu? daca chiar vrei sa stii, nu, nu am cautat alt loc de munca, stau acasa cu banii munciti numai 12 ore, sambete, duminici numai eu stiu ce am mancat, vreau o pauza undeva la 6-12 luni, stiu ca intrerup contractul de munca dar de ce sa imi para rau mai incolo cand o sa am o varsta, am 20 de anii sunt tanar am de unde alege, fabrici sunt destule, caut pana gasesc, nu ma dau inapoi de la munca dar nici sa stau la munca si pe drum mai mult ca acasa. NU MA MAI JUDECATI!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costi900):

Nu te am judecat deloc, era doar o intrebare, la urma urmei faci ce vrei cu viața ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costi900):

Dca salariul il i ei pe card, si doresti sainchizi cardul după ce pleci de la firmă il poti inchide, sau il poti păstra dar plătesti un comision de intretinere la banca care ti a emis cardul, poti merge la banca unde ai cardul si intrebi acolo personalul băncii.

| Atrielle a răspuns:

Poti sa incerci cu frumosul la inceput, de exemplu sa dai un motiv cum ca pleci intr-o alta tara urgent si nu mai ai cand sa ramai in preaviz si sa-ti aprobe lichidarea la zi. Daca nu vor, le zici ca de maine nu mai vii si dupa 3 nemotivate iti vor desface contractul de munca.

Nu prea au cum sa te forteze sa ramai in preaviz, in special daca esti angajat ca muncitor (aici ma refer la pozitie, adica nu esti pe pozitie de conducere - sef de echipa, segment, manager, etc). O chestie de genul nu are impact foarte mare pentru. muncitori, in schimb daca esti pe pozitie de conducere poate sa-ti creeze probleme la urmatorul job daca nu stai in preaviz, dand impresia ca esti neserios.

Multa bafta! happy