| Radulescu166 a întrebat:

Salutare, pot avea probleme de sanatate daca ajung conductor de metrou? Am auzit ca in timp poti avea probleme cu vederea si probleme cu respiratia. Este adevarat?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa e dar pensia e mare

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ajungi mai chior ca orice sofer de autobuz, tren, sau unul care sta cu orele in fata computerului, ca vederea se degradeaza la fel pentru toti cand ajung la 50-60 de ani.
In ce priveste respiratia, nu-i adevarat, ca metroul nu merge pe pacura sau carbuni ca acum 50-100 de ani, apoi usile metrourilor de azi, sunt etanse, in special la conductor, comandate electronic si cu climatizare in cabina.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici imagini din cabina de metru, unde sta conductorul:
https://cmedia.romaniatv.net/image/201608/w620/metrou_70590600.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images

Crezi ca ar avea de mirosit ceva noxe (emanatii de gaze nocive), cand totul este atat de etans, izolat, securizat si electrizat?