| alma200033 a întrebat:

Hey! Am auzit că poți avea probleme de sănătate daca te linge câinele! Este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o chestie prost inteleasa astazi: sa fii cat mai apropiat de animele, sa te lasi lins, etc. Este o idiotenie! Microbii, parazitii, pe care-i poarta animalele sunt rele pentru oameni. Intrebare de om prost: ai vazut un om sa se imbolnaveasca de la caine? Da! Toxocara canis este un limbric a carui gazda naturala este cainele. Poate cauza pneumonie sau orbire ireversibilă, dacă larvele ajung la ochi.
Dacă ai o rană pe care câinele o linge, s-ar putea infecta și poți dezvolta cellulitis, o boală de piele care se răspândește și devine periculoasă.
Cainii mananca si excremente, nu se spala pe dinti si se ling in cele mai scarboase locuri. Cum sa lasi un caine sa te linga? Dar cand populatia globului se inmulteste s-au gasit solutii: provocarea de diferite boli, unele chiar create anume in laborator.

| Plato a răspuns:

Da, hai sa ne bagam intr-o bula, sa nu mai atingem nimic ca au microbi, sa nu mancam nimic ca toate fac cancer, apoi sa ne calce autobuzul pe trecere.
Joaca-te linistita cu cainele, daca e sa patesti ceva, patesti oricum, oricat te-ai feri.

| Unindividn0rmal a răspuns:

Nu patesti nimic, ai vazut tu vreodata pe cineva sa se imbolnaveasca ca l-a lins Bobita laughing) Este datoria organismului sa te apere.

| AlxAlex42 a răspuns:

Dacă câinele e vaccinat și tot poți să te joci liniștită cu el că nu pățeșți nimic!