| neloo a întrebat:

Vin din Republica Moldova, nu am cetatenie romaneasca, dar am dovada ca pot locui in Romania, pot sa intru in armata romana?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu am cetatenie romaneasca...pot sa intru in armata romana?"

nope (poate apoi il vrei pe Dodon preș. și aici!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci nu ești cetățean român. Unui cetățean român i se aplică legile române, inclusiv cea de lolialitate față de țară. Dta dacă ai face aici serviciul militar, pregătire militară, nu poți fi obligat prin lege să lupți pentru România, căci între tine și România nu există legătură. Cetățenia asta înseamnă, tu depinzi de țară și țara depinde, se bazează pe tine. Legal, dar pe viață și pe moarte.