| adiadi999232 a întrebat:

Buna seara. Am nevoie urgenta de un raspuns. Daca un cetatean moldovean, din Republica Moldova, a primit cetatenie Romaneasca, in Moldova, fara nici o resedinta stabila in Romania, mai este vazut ca roman de pretutindeni ca sa dispuna de bursa?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Tu esti moldoveanu in cauza? Din felul cum te exprimi asa tind sa cred laughing

Ca idee, daca esti cetatean roman, sau ce spui tu esti din RM si ai luat cetatenie romana, atunci esti si roman, aia e tot, restul e poveste.

Nu ai resedinta in RO asa si? Te doare la basca, odata ce esti roman esti roman, poti sa stai si pe strada, poti sa ai resedinta sau poti sa nu ai, stai la hotel, stai in chirie, sau mai stiu eu cum stai, tot roman esti considerat.

Cetatenia nu are treaba cu resedinta, cel putin odata ce ai cetatenie, aia o vei avea pana cand renunti tu la ea, asta daca renunti, altfel esti considerat roman.
Cind e sa mergi, sa zic sa faci buletin sa ce se face in RO atunci iti cere sa arati, ori sa te ia careva in spatiu.
Daca ai si buletin deja facut, pana expira nu mai ai probleme.