| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Cum arata florile de salcam cand se usca sau cand sunt uscate cum trebuie sa arate? Am cules pentru ceai mai culeg insa nu stiu cum trebuie sa fie cand is uscate sa stiu ca atunci pot sa le recoltez?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca le recoltezi cand is uscate deja nu ai facut nimic laughing alea s e culeg cand is inflorite,cand is inca vii,apoi le ususci tu la umbra in casa.
Daca vrei sa culegi flori uscate,nu prea ai cum, florile de salcam nu se usuca, se formeaza pastai cu seminte din ele.
Eu cred ca e bine sa le recoltezi atunci cand is inflorite inca si umbla albinele pe la ele, atunci ele contin chestii ce te intereseaza pe tine sa faci cu ele, CEAI cce zici tu.