| whyntt a întrebat:

Am cumparat o casa care crd ca e din caramida cu paianta la interior pererti sunt tencuiti cu pamant cred sau nu stiu cum sa zic, dar sunt putin strambi ce as putea sa le fac, in pod are pamant as putea sa fac mansarda, daca da cum ce trebuie ss fac si rigpsul merge lipit direct pe pereti? in 2 camere e plasa de sticla data cu adeziv si ipsos si peste lavabil crd dar nu stiu sigur daca aveti idee ce e sa mi spuneti multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E casa veche, construita cum se facea acum 70-80 de ani, din paianta. Nu cred ca e caramida cu tencuiala de pamint. Daca chiar e caramida, e caramida de paianta. Cind a aparut caramida arsa, s-a trecut la tencuielile din mortar de ciment.
Rigipsul merge direct pe pereti. Am avut nu demult o lucrare asa, sa pun faianta pe paianta, si i-am zis clientului ca nu va tine, ca trebuie intii fie tencuit, fie pus rigips. L-am "fericit" pe client, datorita costurilor suplimentare.
Pui rigipsul pe "mamaligi", bucati de adeziv, din care lucrezi si ca sa il aduci la nivel, si, in plus, il prinzi in dibluri de minim 10 mm, minim 6 dibluri pe placa de rigips. Dar aici trebuie sa ai grija foarte mare, ca gaurile din rigips unde bagi holtzsuruburile sa se potriveasca la fix cu gaurile unde ai bagat diblurile, deci e nevoie de masuratori exacte. Dat fiind ca e rigips, poti reveni cu gaurile, dar e munca in plus la fiecare gaura gresita (facut alta gaura, astupat mai apoi cea gresita)
In cele doua camere, nu putem avea idee daca nu vedem ce e. Daca e plasa de sticla cu adeziv si ipsos, un timp va tine, chiar de au fost crapaturi acolo. Cred ca au fost, altfel nu ar fi aranjat camerele. Eu zic sa le lasi asa daca peretii sunt drepti, sa te ocupi de ele doar daca vor aparea crapaturi, oricum citiva ani va tine. Daca vor fi crapaturi serioase in timp, poti pune rigips, si asta nu ia timp, se pune repede si usor.
Iar in pod, casa fiind veche, fa mansarda din lemn, e constructie usoara, si nu solicita prea mult intreaga casa.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

laughing esti tare de tot,esti nebun laughing mamaligi, gauri, pfff, dar de ce nu ai pus profil sus pe tavan, unu jos pe podea, apoi profile verticale si iesea peretele laser laughing Plus putea sa puna si ceva izolatie in trebuie rigips si peretele ala mamaliga si era parfum.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Caramida arsa aparu mii de ani in urma laughing ce tot spui tu acolo, mortaru la fel e de pe vremea romanilor, cimentu, betonu.Caramida e si mai veche, aia arsa.
Sper ca nu ma iei iar la rost laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Ba da, te iau, pentru ca vorbesti in necunostiinta de cauza, si mai ales ca rizi degeaba laughing! Eu vorbeam de cand au intrat in uz la scara larga. Pot sa iti dovedesc cand vii in Romania. 99% din casele vechi de peste 70-80 de ani de la noi sunt din vaiuga, caramida nearsa facuta din lut si paie, iar cele mai vechi, doar din chirpici, lut cu paie. iar tencuiala este din lut. Te duc la cate case vrei, sunt inca destule in sat la mine.
Eu ziceam "cand a aparut caramida arsa" in constructiile de la noi, nu cand a fost inventata, cand a aparut in timp. Zi-i greseala de exprimare daca vrei.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Iasa laser si din mamaligi. Si profilele, nu tot in dibluri le prinzi? Cost in plus la profile, munca in plus, spatiu pierdut. Nu sunt nebun, sunt meserias care incearca sa lucreze cit mai eficient, cu costuri minime, fara a renunta la calitate.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Serios,prinzi suruburi in lut si e tot una ca le prinzi in lemn sau metal,serios,? Ma lamurii nu esti meserias, esti profesionist laughing dupa tine e la fel, ca pui cui in lut sau in lemn e tot una., E bun doara e RO dai sa sune, merge si asa acolo.
Esti f meserias.Sa fac asa ceva nici de nu as avea job nu as face,un meserias face treaba buna nu bambilici.
Bine ca tu nu esti de meseria asta,ziceai ca esti sudor, deci merge si asa.
Ups stai ca acu am vazut laughing prind profilele tot in suruburi intrebi tu? Le prinzi, dar le prinzi una de tavad de grinda de lemn, alta jos de podea de beton, apoi restul le prinzi de astea doua ok? Acu sper ca ai priceput ce zic.
O sa furi din spatiu cate 5 cm de perete dar acolo pui vata,ori polistiren,izoleaza,o sa faca super economie la caldura.
Eu nu ma ocup cu de astea,dar le stiu cas simple,nu trebuie sa fii meserioas sa faci asa ceva,de fapt nici nu exista meseria asta.

Era un roman pe aici, era partener cu altul, tot roman si ala, dar omu mai citit, mai cu scoala.Alantu cu scoala la fara sa inveti laughing si zice frate sunt cel mai meserias la pus rigips din toata america laughing
ce mai sunt profesionist.
La care astalantu zice,ma Luca daca si sa pui rigips este o meserie ne-am dus dreacu de tot laughing zice pai si un copil mai pune rigips,despre ce vorbesti.
Asa is unia cand fac ceva li se pare ca au rupt norii,am avut detui colegi genul asta,majoritatea de prin Bucuresti, in jur, Dambovita, astia de misca un scaun de colo colo vorbeau cate o saptamana ce au facut ei laughing
Dar na asa erau, asa se vedeau ei.Asa si romanu asta is cel mai profesionist laughing de parca ar exista meseria asta.Deci rigips pune oricine si profile si tot,iese drept fara sa vrei laughing de aia sistemul este f bun si ieftin,nu mai ai nevoie de meseriasi.

Bine ca trebuie sa ai si putina viziune,ori sa faci treaba buna,nu sa prinzi rigips cu suruburi pe lut laughing na ca am ziso laughing
Ai spus ca oricum l-ai dus pe om destul,plus chinuiala aia mamaligi si alte alea, sa te tii cand sor desprinde alea si cad pe jos laughing deci cu banii aia, chinuiala si nesiguranta faceai treaba buna din prima, eu asa zic si asa si este.
Dar tu faci cum vrei, fiecare cum stie si cat stie.Plus cati bani are clientu.Dar sa fii apreciat si cautat, trebuie sa dai mai multe optiuni clientului, spui cu profile, cu mamaliga, uite asta tine 100% izoleaza,economie la combustibil,ailanta chinuiala poate sa nu iasa f bine bla bla.
Apoi clientu alege, dar dupa o sa te tie minte, uite asta da meserioas da optiuni, si te recomanda si altora.
Bine probabil stii si tu, eu doara am ziso asa ca idee.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

La scara larga au intrat in uz de acu 3 mii de ani. Faptul ca nu foloseau romani,aia nu arata ca nu erau in uz.
Bunicu meu era zidar,a murit mai de tanar,dar zidea cladiri numa din caramida laughing insa la el acasa a facut tot din lut.
Eu am intrebat pe bunica,de ce? A zis ca lutu era moca si paie,caramida trebuie sa dai bani.Zic cat costa o caramida? Zice nimic toata laughing
Deci pe vremurile ce spui tu oricine putea sa cumpere caramizi,ba erau si ieftine,ma refer comparativ cu acum si cu ce bani aveau oamenii atunci, plus ca puteau lua imprumut fara dobanda si puteau face multe.
Nu ai cu ce ma lua, is prea versat laughing am vazut mai toate la viata mea si pe camp si orase si sate, orice si animale si plante, deci nu stam la povesti.
Ca oamenii faceau case din lut, aia e alta poveste.Nu am spus ca nu este asa. Vorbeam de caramizi, erau caramizi pe vremea aia le gaseai pe drumuri, unia le si aruncau laughing pot sa iti povestesc multe dar nu aici.

La noi era fabrica de caramida, mai peste tot erau.Sa mai zic ceva.Pe vremurile ce spui tu lumea si la oras nu aveau cada,nu aveau baie,mai ales in orase mai mici,ma refer la case,la bloc erau.

Te intreb cine tinea acei oameni sa nu isi faca baie? Sa puna chiuveta,sa puna cada?
Te asigur ca erau chiuvete la magazin,erau motoare electrice, erau de toate si cada, cabluri, tevi, deci de ce majoritea nu aveau baie?

Sa nu spui ca nu erau intrate nici alea in uz laughing nu aveau oamenii ca nu voiau sa aiba, le placea viata aia ieftina.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Sunt profesionist in comparatie cu tine happy. Da, rigipsul il prinzi in sipci sau metal, profil, cu suruburi, dar sipcile alea cu ce le prinzi de perete, mai? Nu tot cu dibluri? Sau tu suspenzi profilul sau sipcile in aer sa stea laughing? Si pui dibluri mici, gauri dese, sanse mari de aparitie a crapaturilor intre gauri. Ei, uite, de aia sunt eu profesionist si tu un simplu meserias laughing
Eu nu am zis rigips prins in suruburi in lut, ci prins in dibluri. E o diferenta. Citeste mai atent ce scriu.
In plus, fata de profile, mamaligile, fiind dispuse mai des, incheaga peretele, il fac mai stabil. Degeaba pui pe profil in dibluri, daca peretele crapa si pica casa pe tine ca tu nu vezi crapaturile decat cand apar in exterior, fiindca rigipsul le ascunde laughing. Glumesc!

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Tot dracu ala este tot lut este.Ca pui tu dibluri egal zero.
Daca tu esti profesionist eu is popa laughing aveam pretentii la tine omule.
Nici din 2 raspunsuri nu ai inteles cum se face?
Vrei sa desenez?
De prete nu prinzi absolut nimic cand faci profil,absolut nu te atingi de prereti.

Pui dea lungul peretelui,dar pe tavan deci prinzi pe tavan un profil ok?
Prinzi de podea de beton,alt profil,folosesti o nivela sa iasa drept de sus in jos.
Aia e tot ai priceput?
Ai un profil pe tavan prins de grinzi si un alt profil prins de beton jos.
Vertical,stai ca poate nu stiai cei aia vertical laughing deci prinzi profile verticale,adica de sus in jos de la tavan la podea, acu ai priceput?

Ei uite de aia unia se mai pricep si la desen, au trebuie sa deseneze unora sa poata pricepe laughing
Deci peretele lui ramane acolo ca mamaliga, nu mai are decat rol de suport al casei nu a peretilor, faci perete fals cum zic unia.

Intre, ca ai zis ca ramane spatiu 5 cm sa zic acolo pui izolatie.
Daca vrei sa fii profesionist atunci asculta si de altii,ori asculta,probeaza si apoi retine cei bun.
Dar cam tot ce zic eu e bun,rar gresesc laughing Nu voi ati inventat rigipsu,sau aia in Europa,tot americanii aia prosti si naspa laughing.

Deci daca eu is aici si am vazut mai tot in materie de constructii,eu cred ca stiu mai multe ca tine,dar si practica,pe pariu.
Stiu cum este si eu candva la fel eram,capos ce spuneti voi,nu-i bun,bla bla.
Dupa cand stai si vezi, cand te mai si gandesti o sa spui, avea aia dreptate laughing
Aiti toate casele si alea de milioane de dolari tot din rigips sunt, nu face nimeni casa din zid de caramida, profile de lemn sau metal, izolatie si aia e tot.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Si inca ceva: ai sanse reale sa prinzi gauri in sipcile din perete, pentru ca lutul din tencuiala e sustinut de o retea de sipci. E sistemul numit paianta. Si atunci e aproape ca la profile.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Si a fi in uz, ce inseamna? degeaba sta bibelou pe raftul unui mgazin, a fi in uz inseamna a fi folosit. Degeaba era caramida peste tot si era ieftina daca nu era folosita, daca lutul era predominant in constructii. Era ca si cand nu ar fi fost.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Serios ai vazut tu lut in constructii? Tu despre ce constructii vorbesti omule?
In constructii se lucra numai cu caramida cu beton cu ciment.Ai vazut tu lut in constructii? Eu am vazut acum,dar nu stiu pentru ce il folosesc aia,era la o autostrada,adusese si lut de asta galben,probabil sa puna jos habar nu am

Deci in RO pe ce timp vrei tu in constructii nu se folosea lut.
Lutu il foloseau oamenii acasa,oamenii care isi faceau ei singur casa.
Dar alea nu erau constructii,deci nu vorbi "in constructii" cand spui asa se refera la constructii ca sector.
Sta bibelou pe raft ca nu vrei tu sa cumperi laughing dar cine te tine sa nu cumperi?
Tu acu ce vrei? Vad ca tot o dai la intors,spune mai exact ce problema este laughing
Vrei sa fie tot ca tine? Ok uite o lasam asa e ca tine,lutu e cel mai bun,caramida de abia acu s-a inventat,poate astea te fac happy laughing
Omule recunoaste da,ai dreptate,uite ca mai invat si eu ceva.
Eu de vad ceva pe aici si nu stiam ori multumesc aluia pentru cea spus,ori tac,retin si merg mai departe.
Dar nu ma bag sa-i zic aluia ca este tot ca mine laughing
A fi in us inseamna a fi atat si punct, a se gasi la vanzare, a putea fi cumparat si folosit de oricine, aia inseamna a fi in uz.
Pt ca sunt materiale care nu-s in uz, adica nu le poate procura si folosi oricine.
Acum ce facem o dam si in cuvinte explicative laughing Hai ca ma duc, mai bine beau un merlot ceva laughing bafta

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Si cum dai de grinzi? Spargi tot peretele, ca sa dai de ele? Sau tu vezi prin lutul de pe perete? Daca nu sunt grinzi? Nu tot in lut bagi diblurile pentru profile?

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Hai, rastalmaceste-mi cuvintele. Ai inceput deja sa o faci.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Asa, de sipcile din paianta pot prinde si eu rigipsul, dupa ce am dat jos tencuiala, tot aia e.
Si daca jos nu ai beton, ci pamint, ca la multe case? laughing Hai ca tragem si beton!

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Daca tavanul e ca peretii? La asta ma refeream. Ce zici tu e valabil doar daca ai grinzi exterioare, altfel, demolezi la lut la o casa si asa subreda datorita vechimii ei

| relian a răspuns (pentru cristi202):

La tavan nu are cum sa fie numai lut.Peretii da pot fi doara din lut, dar tavanul are scanduri si grinzi, scandurile alea nu stau in aer.Lutu la fel n-ar sta de nu ar avea scanduri, spipci.
Peretii is numa din lut, ori chirpic, ori paianta ce zici, adica aia faceau niste nuiele laughing le impeteau si apoi cu lut construiau zidu.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Jos de nu ai betot? Darami casa laughing aia nu mai e casa, aia e deja bordei.Dar si de nu ai jos beton nu trebuie sa torji, sapi o gropita mica si pui acolo beton, deci faci 3 gaurele in podea,pui beton,apoi pe acele suprafete de beton prinzi profilu.

Man am zis fa ce vrei,este fix problema ta.Ce am zis eu este valabil oriunde,este mult mai bun decat ce ai facut ori faci tu,ori ai spus pe aici.
Fa ce vrei, nu-s curios laughing doara am comentat, am spus parerea mea, nu trebuie sa stau acu sa caut acu in caru cu fan laughing ca tot aia, ca nu stiu ce rahaturi, ca tot sipca e.
Nu e mai bine ce spui tu indiferent ce incerci sa spui.Plus ca ce am spus eu izolezi, paci de rigps lipite sau prinse in suruburi direct de zid e magarie laughing aia e tot.
Ai vazt tu la firme ca fac asa c eva? Eu nu am vazut.Am vazut in RO cladiri la care se punea rigips, dar la fel faceau cum am zis eu.In Italia aia refac multe cladiri si tot la fel fac cum am zis,cunosc f multi romanii acolo si am discutat cu ei,nu lipeste sau sa prinda rigips in dibluri nimeni.
Asta o fac oamenii, ori cei ca tine, la fel cum inainte oamenii aveau caramizi dar foloseau lut, la fel sia cum, fac acealssi lucru, de ce sa mai puna profile lasa ca lipim.

Vii peste 10 ani sau mai stiu eu altcineva si spune uite ce magarii faceau aia inainte laughing asa cum spun unia de lut.Ori vine altul ca si tine si zice pai la vremea aia nu erau in uz profile de metal laughing

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Nu am rastalmacit nici un cuvant.Tu ai spus ca in uza inseamna sa fi foloseasca oamenii, ceea ce nu este adevarat.In uz inseamna sa existe la dispozitia omului,sa poata cumpara si folosi.

Deci tu esti ala care incearca prin orice sa arate ca e mai bine ce spune,ori ce face el.
Cum am spus faci ce vrei,crezi ce vrei, eu am aratat cum se face profesional si mai bun.
Asa cum omaenii aveau la dispaizitie caramida, bani, dar faceay din lut ca era moca, la fel si tu poti sa faci si din plastic laughing dar aia nu inseamna ca asa e cel mai bine.
Despre asta vorbeam, nu ce poti face.Asa poate lasa peretii asa, daca is strambi ce, nu poate omu dormi ca nu-s peretii drepti.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Vezi ca nu stii situatia concreta, dar te pronunti? 90% din casele de paianta au podeaua de pamint. Si cu patratica daca torni beton, tot ia timp si munca. Ca sa tina, sa nu ti se afunde patratica in pamint cu greutatea rigipsului daca pamintul e moale, daca tot vrei sa faci cum trebuie, torni centura de beton. perimetrul peretilor, asta inseamna 18 m la o camera de 4x5. Decit sa te complici asa, mai bine tragi tencuiala pe pereti.
Nu ai zis cum prinzi de tavan. Eu ti-am explicat cit de dificil e. Grinzile sunt ascunse sub lut. Ce faci? Dai lutul jos, sa cada tot tavanul, pentru ca daca incepi, asta risti, sa crape in jur cand lovesti si asa te trezesti ca trebuie sa dai tot jos? Ce faci daca tavanul e din trestie, cum au multe case, care sunt mai vechi, si nu ai grinda exact pe locul unde vrei sa pui rigipsul? Merge pe peretii perpendiculari pe grinzi, dar pe cei paraleli?

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

La tavan nu e numai din lut, dar lutul acopera grinzile, asa ca nu stii cum sunt dispuse, decat daca dai lutul jos, si atunci, din nou, mai bine tragi tencuiala. Daca ai fericirea sa ai si margini rotunde la muchiile dintre pereti si tavan, ai ce sparge la lut ca sa faci drept.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Cu ce prinzi profilul in cele 3 gaurele cu beton? Cu silicon? Cu superglue? Ca daca dai gaura intr-o bucata mica de beton pentru diblu, iti crapa betonul si se sparge. laughing laughing laughing
Si doar trei? Doar in trei puncte prinzi un perete de 5 m lungime? laughing

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Man am spus du-te si dormi.Intrebi chestii de parca ai fi unu de gradinita.
Daaca atat te pricepi fa cum stii.Am vrut sa arat ca ce faci tu este carpeala, mamaliga, exact asa cum ai spus mamaligi.

Unde pui ca am facut o observatie doara, de aia ma bagai in discutie.De stiam ca esti asa de cicalitor,cum pui cuiul,in ce poztie,cum il tii,cu ce pui laughing pai asta arata cat de meserias esti.
Deci cde stiam ca nu mai scap de tine nu mai faceam nici obeservatia despre caramizi.
Aia a fost tot,voiam sa stii, dar se pare ca nu esti curios, dar na nu stiam, deci caramizile arse au aparut de mii de ani.
Restu e poveste, ca vrei sa fie ca tine fa ce vrei, fiecare face atat cat il duce mintea.Bafta

27 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vrei sa faci treaba calumea, nu lipesti rigipsul, ci il pui pe profile metalice, iar golul il umpli cu vata de sticla. Cu aceasta ocazie reinnoiesti si instalatia electrica, cu siguranță cea existenta este depasita.
Daca vrei sa faci mansarda, primul lucru util ar fi sa dai jos tot pamantul din pod, este o greutate inutila pentru casa, iar peste grinzile existente (eventual dublate cu scanduri pe ambele parti, ca sigur nu sunt perfect drepte) poti veni cu o podea de OSB de 22 sau dulapi de 50 mm. Golurile dintre grinzi le poti umple cu vata.

| relian a răspuns:

Ce sa lipesti frate laughing Trebuie sa cauti sus la tavan unde sunt ceva lemne, ori razi tot tavanu de nu gaseti lemnele alea.

Prinzi pe tavan profil de etal, sau din lemn, din lemn ceva gen 10 cm latime si 5 grosime,jos pe podea prinzi alt profil de metal sau lemn.
Pri nzi astea putin mai departe de perete,apoi prinzi profile verticale,si scoti peretele sfoara laughing nici nu trebuie sa fii meserias,iese drept pentru ca profilele alea sunt drepte,
Poti sa pui si ceva izolatie intre profile,peste prinzi apoi rigipsul si ai terminat lucrarea.
Cum dreacu sa lipeste rigipsu de lut, sau chiar si de caramida sau beton, magarie mai mare ca aia nu am vazut laughing
Aia e lucrare de de astia gen Dorel laughing sa lipesti rigipsul de pereti, pfff sa ce? Sa nu mai dai bani pe materiale, de aia fac unia asa, se zgracesc la 3 lulele.
Dar fiecare cu cel doare.Dar de pui profile izolezi si casa de nu se poate.
Nu faci asta in fiecare zi, o faci pentru zeci de ani, deci fa ceva bun si sa si tina, sa fie si util.

| Catrice a răspuns:

Dai cu glet sa fie drept

| gigite a răspuns:

Iti trebuie un proiect efectuat de un inginer autorizat in constructii, sau macar niste sfaturi de la acesta, si ...depinde daca e in mediul urban sau rural!

| PlayerE7 a răspuns:

Eu am renovat casa părinților mei care este din "ceamur"( lut cu paie pus pe straturi). Pentru a indrepta pereții si a le oferi o rezistenta mai bună am pus plasa sudata fi 4 apoi tencuială, atât la interior cât și la exterior. Am făcut subzidire cu 80 cm în pământ. Iar acoperișul îndreptat și suspendat pe un cadru din bare de oțel ca să nu mai fie greutate pe pereți. Dacă vrei sa faci mansardă cred că recomandat ar fi sa faci cadre de beton care sa preia încărcarea acesteia.