| Hoghiz_Dana_1944 a întrebat:

Buna, trebuie sa-mi aleg centrala pe gaz. Va rog o recomandare, casa are 90 mp? Va multumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ariston sunt cele mai bine la raport calitate/pret. Asa cele mai bune sunt Wissemann, Vaillant, Bosch, Buderus. Ideea este sa-ti iei un Ariston in condensatie. La cei 90 de mp ai tai n-ai nevoie de mai mult de o centrala de 12 Kw si aplici o marja de eroare de 10-20% deoarece este vorba si de calitatea peretilor, a tavanului, izolatie, frerestre, usi, etc. Cum, in comert, majoritatea centralelor sunt peste 23 de Kw, una de 23 Kw sau de 24 Kw este perfecta.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Nu ati spus nimic de necesarul de apa calda. Acesta este un criteriu important in alegerea centralei; cu incalzire instant apa calda sau, daca estimati un consum mare de apa, atunci trebuie o centrala cu boiler.De asemenea cat de mare este spatiul dedicat centralei, daca are loc boilerul extern sau daca nu trebuie o centrala cu boiler intern. Eu recomand din experienta Viessmann, calitate nemteasca. Modelul il alegeti dumneavostra in functie de nevoi si spatiu, Vitodens 100, Vitodens 111 sunt modele foarte fiabile

| MeraO a răspuns:

Viessmann face centrale foarte bune.Eu as merge pe Vitodens 100 pentru incalzire si cu boiler pentru apa calda.