| smaranta a întrebat:

Cum se pastreaza morcovii in camara mai mult timp, am gasit in piata mai ieftini si am cumparat 10 kg, cum sa-i depozitez sa nu se strice?

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

I pui intr-o tava cu nisip si ii acoperi cu nisip! Merge nu se vestejesc si raman proaspeti!

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Morcovii se pot pastra daca îi puneti intr-un vas in care puneti nisip si îi bagati acolo, ramanand numai partea cu frunze deasupra, sau îi puneti intr-o punga de plastic la un loc cat se poate de racoros.

| matchpoint a răspuns:

Salut,
mama mea impacheteaza individual fiecare morcov in ziar si ii pune intr-o punga de plastic sau sac menaj. O data pe luna ii verifica sa nu fie stricati, dar raman proaspeti toata iarna.Pa

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu ii pun im beci intr-o cutie(lada) cu nisip, in asa fel incat frunzele sa ramana afara.Se pastreaza in asa fel toata iarna.

| Liliak a răspuns:

Bunica mea pastreaza morcovii ingropati in nisip.arata intotdeauna proaspeti.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa stiu si e. nisip

| mioara a răspuns:

Daca stai la bloc ii pui inntr-o ladita cu nisip sau ii pui in pungute in frigider.

| tee a răspuns:

Daca stai la bloc se pastreaza destul de bine in frigider intr-o punga. dar fiind asa de multi, poti sa pui o parte in congelator curatati si taiati cubulete, intregi sau cum vrei.

| RobYnRobYn a răspuns:

Intr-un zip-lock

| alexxaz a răspuns:

Ori in nisip, ori daca ai loc in frigider ii invelesti in ziar si ii pui acolo in sertar. Nu se vestejesc deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ii speli si ii pui intr-un borcan de sticla intregi deasupra borcanului pui o strachina de ceramica arsa cu putina apa un sfert si tin foatre mult mai merg si razuiti cu sare ocupa un spatiu mai mic asa