| Raki45454 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva cum se mana o caruta ca in sat la mine vad copii de 12-13 ani care conduc fara probleme!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Exista niste frauri pe care conducatorul le tine in mana
(de unde si expresia "tinut in frau"... dooh)
cand tragi in stanga/dreapta caii se duc in directia respectiva
cand tragi de ambele se opresc
si cand faci miscare de biciure (dai din frauri ca un val) sau chiar dai cu biciul atunci se duc inainte sau accelereaza

caruta sa ai, ca inveti tot in 5 mins

mai multe detalii:
https://strangehorse.wordpress.com/......la-caruta/

3 răspunsuri:
| TheMadKing a răspuns:

Pai are o ata ceva de care tragi cand tragi la dreapta calul se duce la dreapta cand tragi la stanga calul se duce la stanga si sunt niste cuvinte spuse pentru cai care sa mearca si care sa se opreasca in Romania nu stiu ce le spune. Sau tragi de acea funia si calul se porneste. big grin

| Catrice a răspuns:

Ai cal? Ai căruță? Tragi de hamuri și te descurci. Dacă nu te iubește calul, nu te asculta.

regis
| regis a răspuns:

Hățurile sau frâiele sunt un fel de măsură suplimentara in caz de urgență. Caii se mână prin câteva comenzi vocale simple, mai mult interjecții. Probabil acestea
diferă de la o zona la alta, in zona Aradului se foloseste "nee" pentru pornire, "ho" pentru oprire, "cip" (sau "țuric") pentru mers inapoi, "cea" pentru dreapta, "hăis" pentru stânga. Cea si hăis sunt comenzi care se dau unuia singur dintre cai, cea celui din stânga si hăis celui din dreapta, adică opus părții spre care se virează. Asta pentru ca atunci când vrei sa mergi la la dreapta, calul din stânga trebuie sa grăbească pasul si viceversa. De aceea se spune ca unul din cai este de cea, celalalt de hăis, sau după poziția la arat unul e "de om" si celălalt "de brazda".
De obicei nu se schimba locul lor la căruță, decât in cazuri excepționale.
Daca se înhăma un singur cal, la o caruta construita pentru doi, uzual se inhama pe partea stângă, cu o modificare mica la harnașament.