| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
| cami_5130 a răspuns:

Offf draga mea... iubirea love struck
nu stiu nu cred ca se poate defini in cuvinte notiunea asta de este un sentiment nobil si pur pe care fiecare il simtim la un moment dat in viata noastra happy
dar tu te referi aici la iubirea aceea dintre 2 parteneri dar trebuie sa intelegem k iubirea este de mai multe feluri nu trebuie sa ne rezumam numai la atat...
daca inca nu ai simtit asta [ceea ce imi vine ff greu sa cred ] nu mai e mult si o sa vezi happy
pup

| alexandrutzamikutza a răspuns:

Atat vreau sa spun. IUBIREA nu se poate exprima in cuvinte...nu exista cuvinte atat de frumoase prin care se poate defini IUBIREA...love struck

| rokarita a răspuns:

Dragoastea este cand te indrgostesti la prima vedere si dupa cateva zile vrei sa te raruti cu el si sa faci dragoste si sex si nun te mai poti pleca de langa el si vrei sa fi in permaneta cu el asta inseamna

| Granatalexandru a răspuns:

Iubirea este cel mai intens sentiment ce-l poate trai omul!

| Granatalexandru a răspuns:

Este cel mai intens sentiment cel poate simti o inima!

| maria39 a răspuns:

Iubirea este un sentiment de indragire a unei anumite persoane.Stiu ca si tu o sa simti acest lucru

| Popa_Mircea_1980 a răspuns:

Puteti afla raspunsul la aceasta intrebare sau puteti comenta pe aceasta tema si pe blog-ul meu:
http://www.totusi-iubirea.tk/

| Popa_Mircea_1980 a răspuns:

Dragii mei, va invit sa comentati pe aceasta tema si pe blogul meu:
http://www.totusi-iubirea.tk/

| alexys a răspuns:

Pentru mine un cuvant ce nu se poate explica usor asa cred eu nu stiu ce cred alti atat pot spune

| Steff_5033 a răspuns:

Buna allexandra,
ce e iubirea e o intrebare ce dainuie de mii de ani in mintea marilor filosofi dar si a noastra a oamenilor obisnuiti si nu stiu daca
exista un raspuns la aceasta intrebare, sau cat de logic poate fi raspunsul.Ideea e urmatoarea:nimeni nu te poate lamuri si nu iti poate raspunde la aceasta intrebare pentru ca aceasta iubire dupa care tot tanjim si o cautam e subiectiva,diferita de la o persoana la alta,fiecare simte, vede, percepe iubirea intr-un anumit fel si vei stii raspunsul la aceasta intrebare poate peste ani sau nu-l vei afla niciodata.Totusi o sa incerc sa -ti spun ce cred si ce parere am eu despre iubire; consider ca iubirea in zilele si in societatea noastra a ajuns ceva utopic, greu de atins, de realizat...in conditiile in care lumea e dominata de interese; si de multe ori iubirea e confundata cu obsesii,indragosteli,atasament,ambitii capricii si mofturi duse pana la extrem,pasiune,dorinta sexuala etc.; cert e ca iubirea e un sentiment inaltator si nobil in sensul ca iubirea presupune respect,admiratie,incredere,fidelitate si nu in ultimul rand sinceritate si mai cred ca o singura data in viata iubesti cu adevarat; probabil ca vei stii asta mult mai tarziu dupa ce vei cunoaste relatii si relatii,iti vei da seama ca te poti indragosti de multe ori, dar iubesti o singura data; cert e ca daca vei cunoaste iubirea nu o pierde pentru ca vei regreta ani si ani, poate toata viata. sper ca ti-am fost de ajutor...mai multe vei stii singura

| Steff_5033 a răspuns:

Vad tot felul de pareri in comentarii cum ca iubirea se traduce cu suferinta lacrimi depresii tradare etc.Nicidecum! iubirea nu inseama suferinta poate doar in eventualitatea in care ai simtit-o,ai pierdut-o si iti vei da seama ca nu vei mai putea simtii! suferinta se naste din tradare,minciuna,inselaciune,plictiseala, indiferenta! atunci suferi. logic, nu? Si toate astea nu reprezinta iubirea! Nu asculta toti idiotii!

| ionuttzzykka a răspuns:

Iubirea este o minciuna

| HelpingYou a răspuns:

Aici ai unul dintre raspunsuri. http://zilnic.net/cum-si-ce-este-iubirea-/707341/

Take care!

| lilgirl a răspuns:

Iubirea, o tema foarte frumoasa, profunda, complexa si deosebita din toate punctele de vedere. Iubirii nu–i pot da o definitie concreta, de fapt aprofundandu-ne in adevaratul inteles al ei cred ca nu are vreo definitie, pentru fiecare dintre noi reprezinta altceva si fiecare o percepe in mod diferit.Totusi as rezuma o idee : iubirea este sentimentul suprem si cel mai profund dintre toate.
O frumoasa caracterizare a fost data de Camil Petrescu in romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" unde el sustine ca iubirea este "o simbioza a sentimentelor".

| Carmen_3715 a răspuns:

Iubirea este sentimentul masurat in lacrimi.

| adam_4685 a răspuns:

Iubirea este ce simt eu pentru fata (app is baiat big grin) care simt eu ca ma iubeste cel putin 85% din cat o iubesc eu big grin, parerea mea... Odata ce o gasesc numai scapa de mine (din vina mea, adica sa o las NEVER EVER) :* PE CINE MERITA >big grin

| adam_4685 a răspuns:

Dragostea e intodeauna rabadatoare si draguta.
Niciodata nu e geloasa
Dragostea nu e e laudaroasa sau increzuta.
Nu este nepoliticoasa sau egoista
Dragostea nu supara si nu poarta pica.
Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora...
... dar gaseste placere in adevar.
Este intodeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere... si sa indure...
Orice urmeaza
Deci mie imi este foarte usor sa simt ce e mai sus daca simt ca si ea simte macar la fel pentru mine big grin

| Mysteryosul_6687 a răspuns:

Iubirea este acea boala care te face bine; x:*

| Benchis_Melisa_1994 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment pe care l-ai experimentat in viata :nu tine cont de varsta sau de ce spun cei din jurul tau ci doar ce crezi tu.Si cand iubesti pe cineva il iubesti asa cum este : cu calitati si defecte.asta inseamna iubirea. asta inseamna iubirea pentru mine!

| Seis_Dennis_1995 a răspuns:

Viata unui pusti
Cum incepe orce viata a unui om. se naste il vad parinti il iubesc sunt fericiti pentru ca a venit pe lume copilul lor. Dar eu vreau sa va zic o alta poveste. povestea unei femei care a luptat pentu un copilul ei care nu era dorit de nimeni din familia lor. ea a pastrat acel copilas. la nascut cu greu. era sa moara la nastere ea a ales sa moara ea in locul lui. D-zeu ia ajutat insa sa traiasca amandoi. s-a dus acasa le-a aratat la toti noul venit in familie. toti au urat acel copil. tatal lui a vrut sal omoare. insa el a trait si a crescut. dupa un timp mama lui a mai nascut inca un copil o fata ea a fost aceptata in familie, el cand a vazut-o nu a urata pentru ca toti o iubeau si pe el il respingeau, s-a dus a luat-o in brate a pupato a avut grija de ea si a protejato, insa tupa un timp cand au crescut si eseau afara cu copii. ea avea foarte multi prieteni el era cel mai diferit dintre toti nu se juca cu nimeni toti nul bagau in seama pentru ca era mai diferit fata de ei, mama lui il vedea zi de zi singur zambind vazanto pe sora lui jucanduse cu ceilati copii. timpul a trecut el a mai crescut la scoala era intr'un colectiv. uni il bagau in seama alti nu. el nu o invinovatea pe mama lui ca la nascut intr'o familie care nul dorea. a iubito foarte mult pe ea si tot timpul il intreba pe d-zeu de ce la lasat sa traiasca de ce nu l-a luat la el. el niciodata nu i-a dat un raspuns. dar la ajutat sa treaca peste tot. acel baiat iubea sa joace fotbalul. mama lui la inscris la un club. de atuncea el incepea sa fie din ce in ce mai fericit, iubea sa fie pe teren sa atinga mingea. si sa ajunga cineva in viata. insa visul lui a luat sfarsit la varsta de 11 ani cand mama lui la chemat si i-a zis, Dragul mami eu plec te las sa ai grija de sora ta ma duc sa va fac un viitor mai bun tu sa ai grija de sora ta sa nu pateasca ceva. el a inteles-o i-a promis ca pana vine ea va avea de toate iubirea si grija une'i mame. Ea a plecat, el vazando pe sora lui plangand s-a dus la ea si i-a zis nu plange mamai vine inpoi s-a dus pana in oras sa iti ia o papusa ea a inceput sa zambesca si a zis ca nu il minte el i-a zis ca nu draga mea sora te iubesc hai sa ne jucam cu ceilalti copi. ea fericita s-a dus crezand ca mama ei vine inpoi cu papusa. Timpul trecea mama lor nu mai venea. ea tot ii zicea fratele meu mami nu mai vine nea parasit? El ii tot zicea nu draga mea sora a venit ieri dar a trebuit sa plece la lucru. timpul a trecut. el a facut 15 ani a venit mama lui. si i-a zis ca trebuie sa se mute in alt oras, el nu a zis nimic chiar daca era sa ajunga un fotbalist mare odata si odata a tacut. sau mutat in acel oras. s-a dus la scoala se comporta foarte urat cu noi lui colegi de clasa. si cu celelalte persoane din jur. Dupa 2-3 luni s-a dus cu un prieten la o scoala acolo a vazut o fata s-a indragostit de ea, a facut tot posibilul sa fie cu ea, chiar daca acea fata nu merita iubirea lui el tot nu a renuntat la ea a iubito a protejato si incerca sa ii faca orce zi mai frumoasa. timpul iar trece el incepe sa fie ranit din ce in ce mai mult de ea. s-a dus la ea si i-a zis, Iarta-ma dragostea mea daca ti-am gresit, stiu ca nu sunt cel mai frumos baiat. stiu ca nu ma iubesti cum te iubesc eu, stiu ca in inima ta e altcineva, ea in zadar nimic. el insa a trebuit sa plece. ea a venit la el plangand si i-a zis sa ramana cu ea. era prea tarziu el a plecat. a plans dupa ea 5 zile si 5 nopti si a jurat ca pe alta fata nu o sa mai iubeasca. dar sa inselat a venit inapoi. a vazut-o o alta fata chiar foarte diferita de el. s-a bagat cu ea in seama s-a indragostit din prima zi de ea si ea de el a fost dragoste la prima vedere

| aliiiiiiiiii a răspuns:

Iubirea este un farmec pentru mine este foarte frumoasa iubirea :X:X:X

| Mateescu_Tudor_1983 a răspuns:

Un raspuns complex despre ce este iubirea: http://www.academiadesucces.ro/ce-este-iubirea/

| Cretu_Catalina_1997 a răspuns:

Iubirea este doar suferinta si ff multe lacrimi varsate...sad...sad

| Musat_Felicia_Magdalena_1977 a răspuns:

Iubirea, face parte din noi,iubirea cuprinde mai multe stari si sentimnte :fericire, implinire, bucurie,dragoste, ocrotire, siguranta, placere, acceptare etc,

| Rotari_Marseli_1994 a răspuns:

Cred ca iubirea este cel mai frumos sentiment care traeste in fiecare dintre noi..este sentimentul care ne face fericiti si totodata ne face si sa suferim...atunci cind iubesti te comporti ca un copil indragostit si esti gata sa faci orice pentru persoana draga,,, vezi lumea in roz si simti ca este a ta...

| bogdiar a răspuns:

Iunirea...hm...iubirea e un sentiment tare ciudat, ametitor care te duce cu capul in nori - vorbesc din proprie experienta traita intens in ultima perioada - m-a lovit iubirea ca niciodata asa ca va recomand sa aveti grija cu iubirilehappy

| krys_1414 a răspuns:

Iubirea este singurul sentiment care iti umple viata intr-o secunda, singurul lucru care iti taie rasuflarea printr-un zambet, singurul lucru pentru care merita sa traiesti pentru infinit. nu ne-ar ajunge un mileniu sa ne exprimam iubirea fata de persoana pe care o iubim. iubirea este un ocean plin de sentimente. iubirea inseamna trairea tuturor sentimentelor la maxim pentru celalalt. iubirea iti da dureri de cap de care nu te saturi. :*

| vladutz05 a răspuns:

Pentru fiecare om, iubire inseamnã ceva, dar pentru mine iubirea este acel sentiment care ne incearca pe toti cel putin o data in viata

| boriss a răspuns:

Iubirea este ceea ce simti cu adevarat pe o persoana la care ti mult si nu poti trai fara prezenta ei ...asta este ce cred eu

| bianca_6362 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos lucru fara de care nu putem trai! Ea este fericire dar si durere! Cu toate astea este indispensabila!

Întrebări similare