| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un virus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul trebuie să iubească în viață ca astfel fără ea nu are nici un farmec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca Iubirea Oarba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stare, dispoziție favorabilă a afectivitații si a voinței pentru ceea ce este simțit, recunoscut ca bun, diferită în funcție de obiceiul acestei stari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra eu cred ca iubirea este cel mai frumos sentiment din lume iti spun sincer am simtit si eu acest minunat sentinent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un lucru fara de care nu traiesti este fericirea cea deplina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care nu il poti descrie, ci doar il poti simti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un dar de la dumnezeu o binefacere si satisfactie a sufletului ce te face mai fericit si vesel dar contine si lucruri ciudate de exemplu suferinta dar iubire nu se termina niciodata pentru ca ne nastem cu ea P S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este iubireA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva frumos este ca un vis implinit unde toti ne simptim foarte bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment nascut intre doua persoane. iubire nu inseamna numai pasiune si amor. iubirea inseamna si lacrimi si suferinta. dar in 2 treci peste toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat ai face orce pentru persoana iubita...happynu stiu sa iti zic mai multeE, pussi.pa`h

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ca o boala care nu poate fii vindecata niciodata ...tot timpul sufera cel ce iubeste si cel iubit isi bate joc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zana baga id meu in lista si o sa iti spun ce e iubirea sau o sa-ti arat id meu claudiu_mondialu_crazy ast.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este sentimentul care te face sa te simti in al noulea cer.cand iubesti simti ceva in stomac care te face bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allexandra, sincer nu stiu ce este iubirea inca nu m-am indragostit daca vrei sa afli ne putem intalni am 25 de eni sunt inalt, brunet, bun la pat si etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este existenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara iubire nu poti sa traiesti! iubeste si ai sa vezi ce este iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este acel semtiment care te face sa simti un gol langa tine
cand nu esti langa persoana dorita,, iubirea este ceva care nu se poate exprimsa in cuvinte ci doar in fapte... iubirea te face sa te simti plina de energie si te face sa fii mereu tu insuti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire e acel lucru care te face mereu sa te intrebi cand iti da papuci dc exist? Nam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am un raspuns!
Iubirea este un sentiment dat de la dumnezeu!
Noi trebuie sa stim cum sa tinem sentimentul asat aproape de SUFLETUL NOSTRU!
CEL PUTIN ASA CRED EU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva ce nu se poate descrie numa simti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DE cELe mai^ MulTe ori inSeamNa seX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa simti papusa, atunci vei afla.
Este greu de explicat in cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un lucru dat de Dumnezu peuntu cei care se iubesc si care vor sa intemeieze o familie foarte frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine iubirea a fost suferinta de aceia am incetat sa mai iubesc tot ce aveam mai scump p lume iubitul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o dragoste care o simte toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este sentimentul etern ce nu se stinge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce simti numai odata in viata pentru persoana ce-o iubesti cu adevarat, ea vine din suflet si si de multe ori pentru a o exprima, o facem prin fapte si cuvinte, ea vine din sufletul tau si nu este un sentiment mai frumos sau mai minunat decat iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e totul, ea e viata, ea e moarte, ea e eternitate, ea e sensul existentei noastre.Traim cu totii pentru a simti iubirea si pentru a muri pentru ea, sau alaturi de ea,

Întrebări similare