| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea? iubirea este totul...viata,speranta,bucurie, tristete,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sentiment pe care eu pot sa til arat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este iubirea? E un sentiment pur, un sentiment ce dese ori iti da fiori, un sentiment sincer, un adevar prea dureros sa fie acceptat, un zambet, o lacrima, un tresarit, un moment de fericire, un strop de inocenta, un gand curat, un sentiment adevarat ce foarte greu poate fi uitat. Iubirea esti tu, e el, sunteti voi amandoi, fara prejudecati, fara cuvinte doar cu priviri. Iubirea nu are definitie, se manifesta diferit la fiecare persoana. Daca mai cauti definitie la iubire, cauta in sufletul tau si vei afla.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durere`rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea. ubire e o floareCe naste doar sperante, Iubirea e un gandCe inima iti paste. Iubirea e o piatra, Un zid de ne trecut, De care te izbestiDe cand tu te-ai nascut. Iubirea iti da aripiSa te inalti la cer, Tot ea iti da si ziuaIn care sa disperi! Iubirea iti da viata, Iubirea te omoara, Tot ea iti ia sperantaSi maine ti-o da iara.Deci ca sa iei aminte:-|ubirea e un drac, Iubirea e un inger, Iubirea-i un pacat! Te nasti iubind frumosulSi mori urand prostia, Te nasti pentru-a iubi, Iubind iubesti iubirea! Cand vei afla ce e iubireaSa fii alaturi de mineSa ma inveti ce-i rau si ce e bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceea ce simti fata catre o persoana in afara de rude

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As avea si eu o intrebare pentru voi...deci sunt cu un baiat si cica cand m-ai vorbesc cu el pe mess:ce mai zici? ce mai faci? si spune ca nu stie ce sa mai vorbeasca cu mine si ca sa deschidem un subiect.de multe ori am deschis subiectul despre noi, dar mereu a evitat ca sa vorbim despre lucru asta.eu sunt pe a 7 si el pe a 8 si acum o sa se duca la liceu si sunt sigura ca relatia noastra o sa se destrame pentru ca o sa intalneasca alte fete si nu o sa se mai intereseze de mine.sunt de 2 ani cu el si nu prea stiu ce sa fac in privinta asta.as vrea sa ma ajutati.contactati-ma pe id dany_nico03

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga allexandra tot ce ce pot sa-ti spun despre iubire este ca iubirea e un sentiment care cuprinde o multime de sentimente cum ar fi intelegere, afectiunea, etc. fata de o anumita persoana draga sau iubita de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e fericirea suprema pe care o intalnesti o data in viata. E viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o durere, asteptare, lacrimi greseli, chin si in final fericire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataii de inima pentru dureri de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este acea amintire placuta care iti ramane pentru intreaga viata. Este singurul lucru frumos din viata asta si chiar daca ajungi sa suferi, vei fi fericit ca ai avut ocazia sa iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva diverit de celelalte lucruri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IUBIREA... ce este iubirea, e un sentiment foarte placut si puternic, simti ca te sufoci, inima bate din ce in ce mai tare... iar atunci cand esti cu persoana iubita, ti-ai dori sa se opreasca timpul in loc, iubirea e un sentiment nobil, dar din pacate multe persoane confunda iubirea cu placerea sau obisnuinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoaste-ma si ai sa vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este...Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o minciuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai allexandro in primul rand cati ani ai? Daca esti prea mica nu te complica ia id asta anex_tk baga-l in lista si vei afla ce este iubirea daca mai esti interesata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva greu de stapanit.love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva dulce sau bine inteles si scarbos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un semn de la dumnezeu care la pos intr-o femei si un barbat. dupa aia iubirea fata de copii tai si iubirea pentru dumnezeu adica sa ai incredere in el si sa asculti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna tot ce ai mai scump pe lume. aceasta iubire trebuie sa fie cusadiubit, prieten sau coleg).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este foarte frumoasa, cu un iubit, prieten. Iubirea trebuie sa ai putina incredere in aceea persoana care o iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este sa iubesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai mare lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o semnificatie mare in viata deoarece fara ea esti un nimic pe langa alti

Întrebări similare