| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care toti oamani il vor cunoaste candva. iubirea nu poate fi descrisa in cuvinte. ea se simte. vei sti ce inseamna iubirea atunci cand o vei cunoaste :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cea ce simnti pentru altcineva aia se cheama iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea? doamne nici nu mai stiu ce este iubirea dupa ce am citit atatea aici :-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf, iubirea... daca te referi la iubirea dintre 2 oameni(baiat si fata) nu este asa de usor de explicat pentru ca iubirea este un sentiment frumos dar nu si atunci cand nu poti avea persoana iubita langa tine ...cateodata mas pute lipsi de iubire pentru ca este dureroasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este iubirea ca nu stiu din astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment la doi oameni
asta cred eu ca e iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este sa iubesti pe cineva cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi multe definitii dar cred ca una singura se potriveste onoare si intelegere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este atunci cand o persoana iubeste o alta persoana si simte o dragoste pentru ea, se formeaza o relatie cu alte cuvinte o iubire
scuze daca nu e bine ce tiamm raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este totul:viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un sentiment pur, un sentiment ce dese ori iti da fiori, un sentiment sincer, un adevar prea dureros sa sa fie acceptat, un zambet, o lacrim, un tresarit un moment de fericire, un strop de inocenta un gand curat, un sentiment adevarat, ce foarte greu poate fi uitat.
iubirea esti tu e el, sunteti voi amandoi fara prejudecati fara cuvinte, doar cu priviri...
iubirea nu are definitie se manifesta diferit la fiecare persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand iubirea nu este un lucru.este o traire, un sentiment. si eu cchiar acum ma intreb dac-l iubesc si nu-mi vine sa cred ca DA pentru ca ii stiu sensul, definitia iubirii (intre 2 persoane desigur)>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea iti face viata foarte linistita de exemplu mie mi s-a intamplat :eu eram cel mai smecher, cel mai tare cel mai bun (la invatatura, carate, bataie,... ) dar cand au aparut fetele in viata mea deja nu ma mai simt la fel.Mau loat aproape toti la invatatura, nun mai is asa cu bataia, daca da cineva in mine nu mai dau inapoi sau...

deci in concluzie iubirea schimba viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul vine din inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincer cred ca iubirea nu se poate explica... dar pot sa spun ceteva cuvinte :este un sentiment incredibil de frumos alceva nu pot spune ci pot spune ca e bine sa o simti sau sa o ai ca sa iti dai seama ce este si ce inseamna iubirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar as vrea sa simt asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e un sentiment nemipomenit dar totusi neplacut cand pers pe care o iubesty nu te iub

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dca; n-ar; fi; iubire; nu; am avea; pentru; ce; trai, dar; depinde; ce; iubire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu si cu mine cand vrei sa ne intalnim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un dar al vietii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni un stie ce-i iubirea, asta si-i frumos. E ceea ce ne tine in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:


"Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa traiesti fara apa, fara mancare, dar daca ea nu ar exista tu nu ai fi nimic, e un sentiment, care te invaluie si nu poti scapa, e un sentiment ce nu il poti descrie, poti doar sa-l simti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iubirea este o nesimtita pentru ca nici nu simti cand inceoi ca sa iubesti p cineva de aceea este nesimtitalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este defynyta ca cel may important lucru intr-o relatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off... iubire... iubirea este acel sentiment pe car nimeni nu il poate defini pe care nimeni nu il poate descrie in cuvinte. Dar totusi iubirea o simti si este placuta dar poate fi si dureroasa [atunci cand nu primesti iubire de la celalat] dar sa nu uitam ca iubirea este cel mai frumos sentiment.Cand simti iubirea poti sa razihappy sau poti sa plangi crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna sa nu poti ura o persoana chiar daca ea te-a facut sa suferi foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este sentimentul care nici cei mai mari filozofi nu pot da un rsapuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ce fo care te iubesc si tu iubesc se a det si iubesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
un sentiment foarte placut

Întrebări similare