| Bacemi a întrebat:

Cu totii avem probleme in a ne adapta si a ne integra in societatea actuala. Dar asta ca sa ma exprim cum o facea o persoana pe care o apreciez mult este efectul si nu cauza. Problema adevarata este ca nu prea stim cine suntem. Probabil destul de multi ati ascultat piesa celor de la Holograf : http://www.youtube.com/watch?v=923Q_T98xvM

Dar sunt sigur ca mare parte din voi ati ascultat piesa asta pentru acel ritm placut si mai degraba ati empatizat cu o dorinta de a sti cine sunteti, nu cu o realitate.

Problema e ca tinem prea mult cont de parerea celorlalti ( ca intreg ) cand trebuie sa tinem cont de parerea celor care conteaza ( procent mic dar cu esenta tare ).

Sa multumim pe toti nu putem. Asta e clar. Fiecare vede viata si aspectele ei in alt mod. Dar este foarte important sa ne stabilim niste principii. Este important sa avem o cale a noastra. O cale unica. Este important pentru ca doar asa poti reusi. De asta si in cazul relatiilor este foarte important un lucru : experienta. Si aceasta experienta nu trebuie privita strict ca o maturitate corelata cu mediul inconjurator in sensul de a fi abil. Experienta inseamna a trai. Experienta inseamna a simti. Aceasta experienta inseamna ca ai intalnit diverse situatii. Voi continua cu exemplul relatii sentimentale, in ideea ca sunt destule intrebari pe site in acest sens. De ce este importanta experienta? Tocmai pentru a sti ce vrei cu adevarat. Daca stam sa analizam putin cred ca nu este o impertinenta sa faci o afirmatie potrivit careia ce vrei este sinonim cu cine esti. Mai multi parteneri cu siguranta este o situatie mai potrivita decat unul singur. Desi asta duce mereu cu gandul la superficialitate in relatii. Nu e neaparat asa. Eu sunt fidel unei sintagme : Eu nu te accept, eu te plac. Este de multe ori o problema in acest sens. Am vorbit nu o singura data si despre ipoteza mea privind cele 3 stadii ale iubirii ( iubirea copilariei, iubirea adolescentei si iubirea matura ). De multe ori se face trecerea de la un prim stadiu la al treilea. Ori fara o perioada tranzitionara eu spun ca nu faci decat sa te minti. Avansezi fara suficienta experienta ( bazata pe experienta de cuplu sudat ori bazata pe o experienta a relatiilor ). Eu cred ca este mult mai benefic sa traim o experienta a relatiilor decat o experienta a cuplului. Aceasta este in opinia mea o conditie sine qua non. De asta este recomandat, nu doar de mine, sa nu te implici intr-o relatie serioasa decat daca esti pregatit. Asta insemnand sa constientizezi cu adevarat ce fel de relatie si implicit ce fel de partener iti doresti. Niciodata nu trebuie sa faci trecerea de la o etapa la alta in absenta acestei constientizari. Daca o faci vei avea de regretat. Ideea de baza este ca daca te deranjeaza ceva la un partener e nevoie de sinceritate si comunicare. Si bineinteles de intelegere si diplomatie. Daca insa problemele sunt numeroase si nu dau semne de rezolvare eu spun ca mai bine este sa cauti altceva. Tineti minte : a placea si nu a accepta. Din acest punct de vedere eu spun ca e nevoie in primul rand de o experienta a relatiilor. De asta si spuneam despre fete : Ca sa gasesti partenerul pe care il cauti de multe ori treci prin multe relatii. E normal ca o relatie sa contina si partea de sex. Astfel daca nu esti multumita complet de o relatie e normal sa mai cauti. Si pana gasesti baiatul ideal e logic, vei avea mai multe relatii si vei face probabil sex cu mai multi parteneri. Nu poti fi considerata curva doar pentru ca vrei sa gasesti baiatul potrivit.

Important este in primul rand sa inveti sa te cunosti pe tine. E bine sa iti constientizezi defectele, sa le intelegi si sa le accepti in prezent dar sa incerci sa le elimini intr-un viitor apropiat. Este foarte important de asemenea sa fii constient de calitatile tale si sa te incurajezi in acest sens. Fiecare poate ajunge un profesionist intr-un anumit domeniu. E nevoie in primul rand sa afli care este domeniul tau. Iar apoi este nevoie de munca si perseverenta. La fel si in privinta relatiilor odata ce esti constient de ce vrei de la o relatie si de la un partener vei fi cu mult mai increzator stiind ca daca vrei sa cuceresti pe cineva se merita efortul. Si totodata vei fi o persoana ceva mai receptiva, fapt care ii va incuraja pe cei care iti sunt pe plac. Totodata atitudinea clara de a sti cine esti ii va face pe cei pe care ii dispretuiesti sa te ocoleasca, vazand ca nu au nicio sansa cu tine.

In scopul intaririi celor de mai sus ( si de fapt parea cea mai interesanta a intrebari ) va ofer anumite carti foarte utile si care merita cu adevarat citite :

http://www.scribd.com/doc/970872/Personalitate-Alfa-Desc operati-vocatia

http://www.scribd.com/......interioara

http://www.scribd.com/doc/4748382/Arta-seductiei-planul- tau-de-actiune

http://www.scribd.com/......n-viata-ta

http://www.scribd.com/......Din-Iubire

Am pus intrebarea la categoria Dragoste si Sex pentru ca in mare subiectul meu a atins si aceasta latura a psihologiei. Respectiv, psihologia relatiilor. Si totodata eu cred ca in mare dragostea este un mare punct de sprijin pentru o viata implinita si pentru posibilitatea de a spune cu zambetul pe buze : Asta sunt eu!

Accept fara probleme si critici daca din divserse motive cineva crede ca am gresit in ce am spus. M-as bucura sa vad si parerea voastra despre situatia de a sti cine esti si ce vrei de la viata. Voi stiti cine sunteti? Ce vreti de la viata? Ce vreti de la un partener?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu am abonament la personalitatea alfa si am citit unele articole ce mi-au fost trimise, dar cartile in intregul lor nu, asa ca iti datorez multumiri pentru postarea link-urilor, mi-ai dat prilejul sa le pot citi in intregime, sunt carti foarte interesante si te ajuta sa te cunosti, sa-ti dezvolti calitaile si sa devii un "invingator".
Sentimentele, relatiile parteneriale, familiale, colegiale, sunt parte din viata si fiecare dintre noi trebuie sa-si dea sansa sa le aiba.
Cunoasterea ta, a eului tau interior, a preferintelor si dorintelor tale, iti dau sansa sa stii ce vrei si sa poti sa-ti alegi omul potrivit pentru fiecare faza din viata. Doar familia nu ne-o putem "comanda" si nu ne-o putem "alege", dar restul relatiilor depind de noi, daca sunt reusite ori ba. Cautarea bazata doar pe experienta proprie, este in opinia mea, o mare greseala pe considerentul ca, poti invata cel mai bine si din experienta altora, din sfaturile pe care le primesti la un moment dat ori din observatiile zilnice pe care le poti primi de la cei din jurul tau. Ce inseamna de fapt experienta: suma tuturor greselilor pe care le-ai facut pana la momentul x. Atunci de ce suntem asa de incapatanati si dorim sa "experimentam" totul pe propria noastra piele, de ce nu invatam si intr-un mod mai putin traumatizant ce e bine si ce nu?
Nu insusesc ideia ca, un om pentru a ajunge sa aiba un partenr potrivit cu ceea ce doreste, trebuie sa-si schimbe partenerii ca pe sosete.
Cunoasterea este cheia, incearca sa cunosti omul inainte de a incepe o relatie amoroasa, de prietenie etc. Daca ai reusit sa stii "ce-i poate pielea" atunci sigur ca, nu-ti vei da cu stangul in dreptul, incurcandu-te in propriile tale picioare ci, vei investi sentimente numai in cel/cea care merita.
Pentru o relatie de durata, respectul, sinceritatea, loialitatea, omenia si dragostea iti dau sansa sa reusesti. Eu am o relatie de durata cu sotul meu, ne respectam, ne intelegem, ne sprjinim reciproc, ne iubim si suntem prieteni si acum chiar va spun din experienta ca, la bine vei avea "sprijin" intodeauna dar la necaz, putini vor fi langa tine si atunci de fapt, se masoara "investitia" facuta in acele sentimente. Poate partea utopic ca in aceasta societate de consum unde cantitatea este preferata calitatii dar, eu asa vad viata, dragostea si prietenia.
Poate ca voi primi cateva aprecieri de stupid pentru opinia mea, dar daca cineva dintre cei ce au citit raspunsul meu, vor intelege fondul problemei, consider ca merita. Sa fiti iubiti, sa va respectati si pe voi insiva si pe cei din jurul vostru si sa aveti parte de experiente personale cat mai putine, care sa va lase un gust amar.

30 răspunsuri:
| axton a răspuns:

As vrea sa stiu daca se poate, vb din ceva experienta sau e doar pur teorie.Parerea mea e ca viata e mult mai complicata si daca esti interesat pot dezvolta ceea ce zic