| Chez0nz a întrebat:

Daca întreți relații sexuale cu o fata de 15 ani și tu ai 19, ea fiind de acord, intri la corupere de minori? Și faci pușcărie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se intra direct la: seducere, corupere de minore si intertinerea de raporturi sexuale cu o minora! Pedeapsa este puscarie, de la 3 la 10 ani, daca parintii fetei fac plangere la politie, fiindca fata nu are inca drepturi legale sa decida nimic.
In orice caz, in asemenea cazuri, nici un judecator nu este bland la judecata, fiindca se stie ca, un pedofil sau un obsedat sexual, inseala copii ca sa-i seduca si apoi sa aiba raporturi sexuale cu ei.

Daca fetita aia ar fi copilul meu si ar fi convinsa sa aiba sex cu unul de 20 de ani sau mai mare, as merge pana in panzele albe, sa-l vad pe pedofil dupa gratii, pentru ca nu-i normal sa violezi un copilas.
Pentru pedofilie si seductie de copilasi, nici macar criminalii nu sunt priviti cu atat ura si dispret.

In orice caz, trebuie ca baiatul ala de 20 de ani sa aiba o problema grava, daca nu-si poate gasi pe cineva apropiat de varsta lui cu care sa intretina raporturi sexuale si se deda la corupere si violare de minore.

40 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Daca ea iti spune tie ca este de acord iar alor ei sau la politie spune ca n-a fost, o s-o creada pe ea, nu pe tine pentru ca nu ai nici o dovada.

| Holiday a răspuns (pentru Csander):

Dar nici ea nu are vreo dovada. Nu asa functioneaza lucrurile.

| Holiday a răspuns:

Legea spune asa:

"Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește."

Pe scurt, daca nu va aflati in una din situatiile de la alineatul (3) si daca raportul sexual e liber consimtit, nu exista nici o baza legala pentru a fi acuzat de ceva.

| Holiday a răspuns:

N-are nici o legatura cu pedofilia. De altfel pedofilia e o boala, nu o infractiune. Nici nu exista in codul penal acest termen.
Dar oricum, discutia e degeaba, situatia nu e una care sa fie legata de asa ceva in nici un fel.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

PEDOFILÍE, pedofilii, s. f. (Med.) Atracție sexuală față de copii. – Din fr. pédophilie.
La 15 ani esti cat se poate de copil.

| Misteryy a răspuns:

Salut, sa iti explic, coruperea de minori prin definitie juridica presupune sa "corupi" sau mai exact sa convingi un minor de a intretine raporturi sexuale ori alte tipuri de infraciuni profitand de naivitatea acestia plecandu-se de la ipoteza ca ei nu dispun de moralitate autonoma si nu au dezvoltat simtul responsabilitatii si gandirea dezvoltata, deci sunt usor de " corupt ", prin concluzie chiar daca este " alegerea" minorului, este alegerea cu ghilimelele de riguare influentat de catre tine, prin urmarea cand ne referim la raporturi sexuale ne referim la faptul ca l ai corupt sa faca asta punandu i in pericol integritatea corporala sau morala, bafta.

| Misteryy a răspuns (pentru Plato):

Salut Plato, pedofilia este o patologie diagnosticata de specialistii in sanatatea mintala, exista foarte multe tipuri de pedofili sau molestatori, nu intotdeauna preferintele pentru persoane mai tinere under 18 poate fii pedofilie, ca si diagnostic trebuie sa fie atrasi de copii mai mici de 14 13 ani, chiar si asa este o tulburare serioasa prin care se face interventia medicamentuos si cu psihoterapie rezutlatele fiind desutl de slabe.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Discutam...discutii. La 15 ani esti minor, dar nu mai esti copil. De fapt "copil" esti pana la 12 ani inclusiv, cel putin in circumstantele date, referitoare la acte sexuale. De la 13 ani persoana e definita ca "minor" si intra in alta categorie.
Si dupa cum vezi, si in DEX, pedofilia nu e infractiune, e un termen medical care defineste o problema psihica.

| Misteryy a răspuns:

DUpa parerea mea nu ar trebui sa ii judecam asa de aspru pentru ca este un diagonstic clinic, motivul pentru care pedofilii primesc o sentinta cu executare in sistem penitenciar este datorita sau din cauza faptului ca ei pot gandi, dar ca orice om, ca si tine, ca si mine, fac greu fata pulsiunilor sexuale mai ales ca este privit ca un act interzis si imoral, si este, de aceea pentru pedofil creste tensiunea la care este supus si de aici...o intreaga poveste, dar ar fi bine sa ii incurajam sa se adreseze specialistilor si sa nu el fie rusine sa vorbeasca despre problema lor pentru ca ei sunt inchisi din cauza judecatii societatii, si atunci nici nu fac eforturi sa se adreseze specialistilor or sa urmeze tratamente, cat despre baiatul de mai sus, nu este pedofil, probabil intampina unele probleme pe plan emotional social, o zi buna sa aveti.

| Misteryy a răspuns:

ChezOnz, imi pare rau ca esti judecat si privit ca un pedofil, sfatul meu este daca ai probleme in a-ti face o prietena ori alte chestii, chill, foarte multi barbati si femei se confrunta cu problema asta, nu este o problema atat de mare, ma poti contacta in privit si ti-as putea oferi niste directive in functie de problemele pe care le intampini, daca tu personal ai observat ca esti atras de copii sau si de copii sub 14 ani, chill, adreseaza-te unui specialist fara nici o jena si nici rusine, ori psiholog ori psihiatru ei iti vor explica directivele si ce trebuie facut, daca ai oricare din aceste probleme si ai nelamuriri ori intrebari ma poti contacta in privat si cu mare drag iti voi oferi nsite directii sau directive atat cat te pot ajuta.

"Pentru orice problema exista cel putin o solutie"
Confucius

| Plato a răspuns (pentru Misteryy):

Chiar vorbesti serios? Empatizezi cu pedofilii? Judecam prea aspru? Majoritatea criminalilor in serie sufereau de boli psihice, ar trebui sa ne para rau de ei? Nu mai conteaza ce boala e sau nu e, pedofilii sunt niste oameni infecti, fara scrupule, mizerabili si ordinari, si sunt convins ca 99.99% din populatia globului e de acord cu mine, nu merita nici sare in ochi. Pedofilii si criminalii NU mai sunt oameni, ar trebui decazuti din orice fel de drepturi.
Astea facand abstractie de intrebare.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu ma intereseaza valorile stiintifice, la 15 ani esti copil. Esti copil in viziunea oamenilor, nu ma intereseaza manualele de biologie. E cat se poate de imoral si mizerabil.

| Misteryy a răspuns (pentru Plato):

Plato, eu ti am urmarit comentariile pe aceasta platforma, pare ca esti o persoana cu o gandire sanatoasa, dar din pacate aceaasta gandire pe care tu o folosesti acum nu este prea sanatoasa, sa iti explic si de ce, toti acesti criminali au avut trecut traumatizant si au fost vicime ale unor evenimente si abuzuri cumplite si cei care nu au fost au primit diagonstice de fond neuropshic grav, nici un om nu se naste rau si mai degraba devine rau atitudinea de a vii impotriva lor si ai pedepsi nu va fi benefica niciodata, nici pentru preventia acestei boli de a nu se repeta sau de nu a avea noi victime pentru ca incrustezi societatea si ei se vor speria sa se adreseze specialistilor, deci vorbim de preventie, si pana una alta nu ii poti invinovati ca s-au nascut asa, ci sa ii ajutam cat putem sa se schimbe, imi pare rau sa-ti spun ca unii criminali au o moralitate mai sanatoas si mai buna decat a unora care nu au comis nici macar odata o fapta antisociala

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Aaa, pai asa spune, tu esti in lumea ta. N-are sens discutia atunci.

| Misteryy a răspuns (pentru Holiday):

Iti spun eu, aceasta discutie nu isi are sensul decat daca dorim sa facem un topic pe asa ceva, baiatul de mai sus nu este pedofil, ci este un baiat cu asa zise probleme emotionale sau sociale, care nu sunt atat de grave, asa ca va indemn pe amandoi sa aveti o discutie bazata pe argumente si nu pe emotii de furie si insulte.

| Misteryy a răspuns (pentru Holiday):

Ca alte persoane de mai sus ce isi manifesta o atitudine pasiv agresiva atunci cand i se aduc argumente contrar a ceea ce dansa sustine, si mai mult sustine ca nu exista emotii in corpul uman avand lacune grave de biologie si anatomie elemantara de clasa a7a.

| Holiday a răspuns (pentru Misteryy):

Stii, in general cei mai virulenti impotriva diverselor imoralitati, mai mult sau mai putin reale, sunt cei care ei insisi le fac. Pe undeva din teama ca daca nu sunt atat de fermi cineva ar putea sa-i banuiasca de ceva. Si in cazul lor, fiind cu musca pe caciula, e nasoala treaba. Intotdeauna e bine sa fii circumspect cu astia care exagereaza manifestarile, dau verdicte dure si sunt foarte intransigenti cu anumite lucruri.

| Misteryy a răspuns (pentru Holiday):

E urat sa-l etichetam pe om, da exista o categoria, dar exista si oameni mai rigizi moral si atunci nici pe ei nu trebuie sa ii insultam ci sa le flexibilizam gandirea morala cat putem, dar strict referindu ne la cazul baiatului, eu vorbesc din domeniul meu, nu din alte domenii, orice pedofil patologic dovedit clinic este atras de copii mai mici de 13 14 ani, el se refera ca tot copil e, dar din punct de vedere psihologic si biologic, la 15 ani esti puber, nu prea mai esti nici macar prepuber, esti in paine cu adolescenta, da evident ca este anormal, nu doar plato ii confunda sunt multi oameni care confunda pedofilii cu asa zisurile cazuri in care anumite persoane prefera fete sau baieti adolescente, putem vorbi despre persoane imature pe plan psiho social ori emotional, este ok sa nu ne insultam pentru ca avem pareri diferite si sa nu fim rai si agresivi, sa le expunem frumos cu argumente.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-a placut partea asta cu "ea fiind de acord".
Dar pe cine crezi ca intereseaza ca un copilas este de acord?
Cand fetita aia habar nu are ce i se poate intampla, daca are sex?
Ea neavand vreun drept legal, sa decida pentru ea, sau sa place de acasa cu barbati.
Legal, se poate considera si rapire, daca fata dispare de acasa, asta pestev celellate acuzati de seducere, corupere si viol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puscarie nu faci. iti da cu suspendare. O sa ai un pic de cazier, asa, vreo 5-7 ani, dar nu e panica, primesti ajutor social din mila guvernului pesede.

| AndreeaDeea210 a răspuns:

Presupun că ai vrea un răspuns simplu ...nu complicat laughing
Ok faceți că sunteți amandoi de acord.dar daca vă certați ea poate sa mintă sa zică ca ai abuzat de ea sau ai violat o si atunci o sa ajungi la închisoare. Iubi meu m-a asteptat 2 ani pana sa implinesc 18 ani mai asteapta si tu ca nu mori.

| SG1995 a răspuns:

Răspunsul lui Holyday e cel mai bun boss. Aia:
1. are vârsta consițământului.
2. E diferența maximă legală de 4 ani.
Deci și ca i-o pui ea nu te poate acuza așa fără dovezi că ai violat-o că de corupere iese șpilu. Iar alt retard spunea că ai probleme emoționale;
Nu boss, la 19 ani e normal să fi atras de adolescentă. Perioada 15-20 de ani reprezindă adolescența târzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ba da, contează. Conteaza ce boală psihică e.Nu ar trebui să-ți para rău de ei, ar trebui sa poți sa-i înțelegi.Intelegerea nu e același lucru cu empatia. Fara scrupule, mizerabili si ordinari? Ai putea spune asta dacă ar avea 100% control asupra faptei lor, dacă ar fi alegerea lor.Nu e.
Cât despre criminali, de ce n-ar fi oameni? Cu toți avem gânduri similare(de a ucide pe cineva), fantezii de genul asta.Ei trec de la stadiul de gând la fapta.Atat.Sunt oameni in continuare,cu motive,cu o alta viziune asupra lumii, alte principii sau mai bine zis fără principii. Daca suferă de boli mintale, cu atat mai mult, ar trebui sa fie înțeleși si eventual ajutați, nu persecutați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Csander):

Stai nene că vinovăția trebuie dovedită, de la un viol, știi...rămân urme.
răspunsul e: nu săvârșește nicio infracțiune.

| alphagod1 a răspuns (pentru Plato):

Cum era vorba aia. In razboi daca omori oameni esti un erou, in vreme de pace esti un criminal. Eu cred ca Misteryy are o parte de adevar, daca arunci o persoana in puscarie 10 ani si dupa iese crezi ca nu o sa gandeasca la fel? Eu cred ca este mai ok sa fie ajutat de specialisti sa ii schimbe gandirea si sa intre in societate. Dar na, specialisti asta inseamna mai multi bani, asa ca asta nu se va intampla niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu ai idee nici ce înseamnă pedofilie și bați și câmpii grav.

| Holiday a răspuns (pentru SG1995):

"2. E diferența maximă legală de 4 ani."

Nu exista diferenta "maxima legala" de 4 ani. In situatia data el poate avea orice varsta, dar nu mai putin de...12 ani. Daca el ar avea mai putin de 12 ani, problemele cu legea ar trece la ea.

Exista o prevedere care implica diferenta de varsta (3 ani), dar se refera la alta situatie.

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil daca te reclama ea ca ai fortat-o sa faca sex cu tine.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, da-le naibii de victime, sa mangaiem ucigasul. Nu stiu pe cine vrei tu sa ucizi, dar te asigur ca nu toata lumea are o lista cu tinte de asasinat. Nu e alegerea lor, ca le impinge altcineva mana sa injunghie pe cineva. Sunteti din oamenii aia care cand vad niste politisti ca aresteaza un infractor, se ingrijoreaza ca-l strang prea tare catusele pe criminal. Ar fi amuzant daca n-ar fi real, ci doar comedie. Dar oamenii aia chiar exista.
Sa speram ca nu ti se va intampla vreodata, dar pune-te in situatie, daca ti-ar ucide mama/tata/sora, tot asa intelegatoare ai fi? Ai zice "Hai sa-l ajutam" sau ai zice "Ardeti-l pe rug"?
Dar, desigur, cineva trebuie sa voteze si PSD, sa sustina raiul infractorilor, deci trebuie si oameni ca tine.

| SG1995 a răspuns (pentru Holiday):

De 3 nu 4? My bad.