| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Sper ca aveti chef de o poveste mai lunga, pentru ca am nevoie de un sfat(de preferinta de la persoane mai mature). Am fost cu un baiat( V.) 3 saptamani( nu stiu daca conteaza asa mult), problema e ca l-am iubit enorm, dar ne-am despartit(din mai multe motive, nu are rost sa le enumar; printre care ar fi si faptul ca el era bun prieten cu fratele meu care l-ar fi rugat sa ma lase in pace). Varsta stiu cat conteaza deci o zic: V. are 25 de ani, iar eu decat 15(va rog nu sariti cu critici). Am stat despartiti aproape 2 luni, eu l-am cautat si am inceput sa vorbim din nou, dar doar al telefon si pe mess pentru ca inca nu a avut timp sa ma vada( el lucreaza in alt oras si vine acasa doar o data la data la doua saptamana, iar eu nu prea pot sa ies pentru ca nu vreau sa afle nimeni ca vorbesc din nou cu el). Vorbim de o luna de zile. La inceput l-am lasat mai incet, ca vreau sa fim amici. I-am spus ca il iubesc, si atunci el a venit cu propunerea ca ar fi unele sanse sa ne impacam. M-am cam iluzionat, iar dupa doua saptamani el mi-a spus ca nu mai vrea o relatie, ca ii place sa fie singur momentan, ca daca vreau putem fi amici, si ca daca vreau sa astept, el mai vrea ceva timp(cateva luni) sa-mi dea un raspuns. Cat am vorbit, mereu facea niste aluzii la sex, apoi a inceput direct, sub forma de gluma( eu sunt virgina si el stie asta). Am fost putin dezamagita sa aud ce-mi spunea, dar m-am obisnuit. Acum cateva seri mi-a zis:,, Sti si tu la fel de bine ca mine ca ai fi cedat chiar daca zici ca nu. Poate nu la prima intalnire, dar mai apoi tot cedai. Eu stiam foarte bine asta si nu am vrut sa profit de tine. Daca iti ziceam sa ne impacam, te ****** si apoi iti dadeam papucii era bine?". Ceea ce mi-a spus mi-a dat putina incredere in el ca nu vrea decat sa se culce cu mine si apoi sa ma paraseasca. El nu a terminat cu aluziile, dar nu pot spune ca ma deranjeaza cum vorbeste, si fac si eu haz de necaz cu el. Aseara mi-a spus:,, Ar cam trebui sa ma vezi doar ca pe un prieten. Obisnuieste-te cu gandul. Daca ma razgandesc te dezvat eu si ai sa ma vezi din nou ca pe iubitul tau. Pana atunci nu". Ar trebui sa ne vedem sambata asta si l-am intrebat in joaca,, Si daca suntem asa prieteni, pot sa te sarut si eu un pic sau trebuie sa stau cuminte" si el mi-a zis:,, Daca o fata mi-e amica nu inseamna ca nu ma dau la ea sau ca nu o pot f***" Si acum problema: nu prea imi place situatia asta inc are sunt, nu-mi place ca se cam joaca cu mine. Incerc sa-l vad ca pe un amic, dar nu vreau sa faca ce vrea cu mine( adica nu pot sa fiu cu el ca nu vrea o relatie serioasa, dar sa se culce cu mine inteleg ca nu are nicio problema). Cum ar trebui sa ma comport cu el ca sa vada ca nu-mi place statutul asta de,, amica"? Cand o sa ne vedem ce ar trebui sa fac: sa ma comport ca si cum am fi impreuna sau sa fiu rece? Nu stiu daca conteaza dar e zodia varsator si e genul tipului direct care-ti spune in fata ce vrea.

Asta a fost problema mare. Si acum: am vorbit pe mess cu un baiat de 19 ani(A.)... e din liceu de la mine. Mi-a spus ca de cand a inceput scoala se chinuie sa faca rost de id meu, ca ii place de mine. Pe mess vorbeste foarte frumos(puiut, draga, puiule... niste lucruri pe care V. nu mi le-a spus niciodata, el numai sa ma jigneasca stie), mereu se baga in vorba cu mine. Problema mea ar fi ca el nu arata chiar bine: are decat 1, 50(nu fac misto) si eu am tot asa dar mi se pare ridicol pe langa mine, ca eu m-ai port si tocuri. M-a intrebat daca are vreo sansa la mine, i-am spus ca incerc sa ma impac cu fostul pe care-l iubesc, si am decis sa ramanem prieteni. Astazi probabil o sa vorbim si la scoala. Ar fi bine sa-i dau o sansa totusi? Imi place ca se comporta foarte frumos cu mine, imi vorbeste frumos, a spus ca sunt speciala(ca nu sunt ca celelalte fete, ca ii place caracterul meu- eu sunt genul mai linistita) pe cand V. se comporta urat cu mine, m-a jignit in repetate randuri. Voi ce ati face? Indiferent daca ii dau o sansa lui A. nu voi renunta la V. pentru ca repet il iubesc, dar as vrea sa fac ceva ca sa-l uit. Funda normal!:*

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, o relatie cu un barbat e atat de complexa si sunt atatea de spus!
In primul rand ceea ce se intampla cu iubitul tau nu e iubire, e dorinta.Dorinta de nou, de emotii, de incercari, ceea ce e firesc la varsta ta. Eu te sfatuiesc sa lasi barbatii/baietii sa te curteze. Un barbat care te iubeste nu-ti pune conditii, incearca sa te inteleaga, sa te ocroteasca, iti respecta dorintele si vrea sa comunice, nu sa-si impuna vointa lui.
Iesi cu baieti, cunoaste-i, vorbeste, dar observa da iti respecta gandurile, dorintele, sentimentele.Doar acela care te pretuieste si incearca sa nu te raneasca cu nimic, acela merita atentia si increderea ta. Bineinteles reciproca e valabila.
In viata sunt atatea greutati, ai nevoie de un barbat puternic sa le poti trece pe toate.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Macar (V) nu te minte si iti spune in fata ca vrea sa te calareasca un pic.(A) te minte ca esti speciala dar vrea acealsi lucru ca si V. Oricum ar fi, necalarita nu scapi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai uita-l!

| Alina0491 a răspuns:

Te sfatuiesc sa fii rece cu V, deoarece la cum se comporta niciodata nu vei reusi sa fi mai mult decat o amica pentru el. Ceea ce-si permite cu tin ( ma refer la faptul cu f****) e inadmisibil. Tu, ca fata, nu trebuie sa-i permiti asta. In legatura cu A, daca iti e mila de el, sau daca i-ai da o sansa doar pentru ca se comporta frumos si spune cuvinte frumoase, nu e relatie. Intr-o zi apropiata sau mai indepartata, vei gasi un baiat pe care sa-l iubesti la fel de mult ca si pe V si care sa se comporte ca si A. Atunci cand esti indragostit iubitul/iubita ta este " poreclita " cu multe cuvinte dragostoase. Ai grija de tine si nu`i permite lui V sa se mai comporte asa cu tine.

| Sapphire a răspuns:

E o diferenta destul de mare intre tine si V. Daca tu aveai 18, mai ziceam, era altceva, asta implica alte chestii in relatia ta cu V.
La 15 ani inca mai esti copil, nu esti atat de matura incat sa ii intelegi nevoile lui V., care e un barbat in toata firea. E normal intr-un fel ca el sa vrea sex. Organismul, nevoile isi cer drepturile. Ati inceput relatia, v-ati despartit, el se tot razgandeste. Nu da semne ca ar vrea o relatie serioasa cu tine. Chiar tu ai zis ca se cam joaca cu tine si iti bate apropouri legate de sex. Totusi incearca sa fi rece cu el o vreme sa vezi cum reactioneaza, daca chiar te vrea langa el cu adevarat si nu isi bate joc de tine.
Eu zic sa ii dai o sansa lui A. Nu vad de ce nu ai face asta. Baiatul se poarta frumos cu tine, s-a chinuit sa il observi, sa faca rost de id-ul tau. Cine stie? Poate cu A. vei avea o relatie mai frumoasa si cu timpul o sa incepi sa il placi mult. Succes si ai grija!