Simplu: cand te duci la tara socializezi doar cu bunicii, ajutandu-i la treburile din casa, curte si gospodarie, fara sa fii nevoit sa mergi la alti adulti din sat, scapand de problema care te streseaza atat.
Esti nou acolo. Dar cu timpul o sa fi vechi. La tara conteaza fiecare om, nu poti sa neglijezi pe nimeni, pentru ca din cand in cand ai nevoie de fiecare. Nu o sa mai conteze peste 6 ani ca nu mergeai acolo cand erai mic. '' Ba da asta cine e, ca nu il cunosc'', E al lu cutare'', ''Am crezut ca au cumparat'', ''Nu ma, sunt de aici''.
E ciudat asa cu persoanele de varsta mea in primul rand ca ei se stiu de mici e greu sa am subiect sa vorbesc cu ei, iar cu adultii e ciudat ca trebuie sa le explic multora al cui sunt
Pai nu prea ai ce sa faci. Nu cauta compania lor prea mult, sa nu zica ca iti arde buza sa fi prieten cu ei, si te vei integra in cativa ani de la sine.
In primul rand incepi cu "a da binete" cu cei care te intalnesti. La tara oamenii se saluta intre ei chiar daca nu se cunosc. Saluti vecinii prima data. A doua oara ii saluti si poti sa-i intrebi ce mai fac si chiar sa discuti banalitati cu ei.
Desigur, daca stai izolat fara sa actionezi, nu iti vei putea face relatii.
Sfatul cu "socializezi doar cu bunicii" mi se pare absolut deplasat și foarte prost. Domnule fii vertical, nu moimă. Nu contează că ei au amintiri comune și tu nu ai amintiri cu acei tineri. Crezi că viața îți dă doar prietenii din copilărie? Nu fii absurd. Fii deschis și mergi neînfricat că nimeni nu te va lua la picioare în fund. Subiecte comune, sportul, mașinile, ieșitul in natură, poante și bancuri. I mean c'mon. Du-te domnule cu curaj și întreabă de ex, ce părerea au despre partida cutare, sau daca le place sa pescuiască din barca sau de pe mal. Nimeni nu te omoară și se vor deschide noi căi in discuții. Baftă.