NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce filme/seriale neproaste în germană cunoașteți?

62 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru NOname):

Cu placere! E unul dintre putinele filme nemtesti pe care le-am vazut. Prefer sa invat limba germana uitandu-ma la stiri. Nu am mare incredere in subtitrari.

NOname
| NOname explică (pentru ardnaxur1961):

Nici eu, dar o vagă idee despre ce e vorba tot te ajută să-ți faci în prima fază. Apoi, când prinzi limba, realizezi deja unde-s în regulă, iar unde-s pe lângă și nici nu prea mai ai nevoie de ele - faza mea preferată. big grin

O să încerc și eu să văd cum e cu știrile (deși în orice limbă mă cam plictisesc). Dar orele de germană tot rămân baza. happy

| CravataAlbastra a răspuns:

4 Blocks e un serial foarte bun, te poti uita la trailer sa vezi daca iti place.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mi-a plăcut și mi-a fost util și "M - Eine Stadt sucht einen Mörder" (1931) al lui Fritz Lang. Danke!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Dacă mai dorești un film bun în germană, vezi și The Tin Drum sau Wings of Desire, printre cele mai bune filme europene pe care le-am văzut...și totuși nemții au o cinematografie săracă. big grin

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

"Wings of Desire" l-am văzut, chiar e bun. Iar "The Tin Drum" urmează, sper chiar astăzi. Danke schön!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Și "The Tin Drum" e foarte bun, original. Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Https://www.cinemagia.ro/filme/knockin-on-heavens-door-21461/

Încă unul, pare bun, dar nu l-am văzut, poate îl văd azi. :D

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Și eu m-aș uita. Singura lui problema e că nu e în germană și e de negăsit online.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Super! Mersi! big grin

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Simpatic film.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Bine de știut, eu am văzut 3 filme între timp, dar de ăsta am uitat. laughing

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ceva în germană sau prea fain, ca să nu fie văzut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu prea sunt multe filme germane bune, le numeri pe degete, deci nu prea ai ce vedea de la ei.laughing
Cele mai bune filme sunt japoneze, rusești și italiene. Ultima oară am văzut Strigăte și șoapte al lui Bergman, suedez, dar nu îl pot încadra în lista ta, nu știu ce gusturi ai, dar da, pentru mine a fost un film bun.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi! big grin

NOname
| NOname explică (pentru JackR):

Run Lola Run (1998) și Aguirre, the Wrath of God (1972) au fost noi pentru mine și mi-au plăcut, mulțumesc!
Poți să mai lași, dacă îți vin și altele în minte. happy

| AnaMaria101 a răspuns:

Dark, serial

| L1feDRAIN a răspuns:

Cred ca te apuci sa inveti germana, am fost eu odata la o petrecere de 20+ avand 14 ani, si ce sa zic, am aflat ca privind p0rno german inveti limba foarte rapid.

Parca te-am sters din prieteni dar imi tot apar intrebarile tale sad

| oprescudorin11 a răspuns:

Nemtii se pricep la filozofie!
Filmele implica alte VALORI! Pe care nemtii nu le detin, conform traditiei!
ar la HOLYWOOD vei gasi alaturi de italieni, evrei irladezi si ceva nemetzchi de valoare!~
Guv Californiei, ETC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Wim Wenders se pricepe la filme, dar nu le produce în germană. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca "The Pianist" ......nu o sa-ti pierzi timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Vezi și Fitzcarraldo.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ok. Danke!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funny games - https://www.youtube.com/watch?v=Ec-70W_K77U
si mai is da imi e lene

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

L-am mai văzut, dar nu e în germană. Mulțumesc oricum.

| SofiaAbigail a răspuns:

Generation War

| Silviu123 a răspuns:

The Edukators

| Ovidiuvancea1988 a răspuns:

Imi place si Chernobyl! merita vazut!

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Baiatul cu pijamale vargate. E despre viata in nazism.