| ioanatom a întrebat:

Este sanatos pentru cainii mei sa ii hranesc cu mancare gatita? Oase de vita fierte cu brizura de orez si cu morcovi? Lipseste ceva, trebuie adaugat ceva? Trebuie neaparat sa manance boabe?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Crezi ca pe vremuri au mancat numai boabe? Nici macar n-au existat pana dupa revolutie. Bunicii mei la dadeau si oase cu carne cruda pentru a-si intretine dintii, paine, resturi de mancare. Am avut un caine care a trait foarte mult si n-a stiut de boabe. Restul au cam murit otraviti de vecini "buni".

| Vikaa a răspuns:

Mancarea gatita ii scurteaza durata de viata,are nevoie de proteine. Evita boabele, ofera-i carne cruda si organe, da-i oase, dar nu de pui, ca ei le mananca repede si se fac aschii in burta si va murii.Are nevoie de oase ceva mai dure si mari, pentru dantura. Evita sa-i dai paine si resturi de la masa, au 0 proteine si multe calorii ce-l vor ingrasa si il vor imbolnavii.