| george200115 a întrebat:

Mă ajută și pe mine cineva? Cum se face un prostovol?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu ai cum sa faci singur un prostovol functional; poti sa cumperi, dar nu te sfatuiesc; banuiesc ca nu iti doresti sa iti pierzi toti dintii din fata... dintr-o data.

Bula
| Bula a răspuns:

Prostovolul se poate face din snur sau franghie subtire + bile metalice (plumb, fier etc.) pentru greutate.
Din snur trebuie legat o plasa, iar greutatile trebuie legate pe margine.
Pescarii profesionisti, care pescuiesc la plasa, cunosc tehnica innodarii unei asemenea plase.