| MrAnonymus a întrebat:

Imi puteti spune cum determin sexul la pesti neoni si scalari si cum as putea sa inmultesc aceste 2 specii de pesti? Funda celui mai bun raspunswinking

Răspuns Câştigător
| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Nu descurajati omul! Ia sa vedem: deci pestele neon este de vreo 6-7 feluri, dar la toate varietatile femela este putin mai voluminoasa si umflatica la burta in momentul cind este matura, pe cind masculul este mai zvelt si culorile ceva mai puternice.Nu are rost sa te chinui sa-i imultesti deoarece trebui sa ai un nivel de cunostinte destul de avansat in domeniu.Au nevoie de conditii speciale de lumina si hrana! Scalarii sunt destul de dificil de deosebit pe sexe.In mod normal perechea se alege singura dintr-un grup mai mare de indivizi. Daca ai sansa sa prinzi momentul cind depun-atunci ai sa observi organele de reproducere; la femela are sa fie de forma conica si mai grosuta-sau chiar ai sa vezi cum ies icrele, iar masculul are organul mai subtire si tubular.La indivizii bine dezvoltati apare la mascul o frunte mai proieminenta, dar asta nu e un criteriu foarte sigur de apreciere a sexului! Despre imultire si cresterea puilor-ar trebui sa scriu o seara intreaga, deci; ma abtin!

2 răspunsuri:
| Terminatorul2 a răspuns:

MMM nu prea stiu nimic de pestii scalari
da de neoni
Masculul e un pic mai mare decat femela
Si de inmultit las ca o fac singuri cand vine sezonu

| viotedy a răspuns:

Nu ai sanse sa-i inmultesti.