| dany_7639 a întrebat:

Salut, vreau si eu un caine Beagle dar parinti nu ma lasa sa cumpar unul.Imi spuneti cum sa reusesc sa-i conving? am incercat sa le zic ca vreau unul de ziua mea sau de Craciun dar ei tot nu vor. Funda

Răspuns Câştigător
| Jadis a răspuns:

Poate au motive sa nu vrea. Sti se tot zice "un caine e o responsabilitate foarte mare" bla bla. Poate sunt ingrijorati ca acel caine va lasa par prin casa/canapea, dupa caz, va roade unele obiecte si poate isi va face treburile pe covor. Dar poate cainele e gata dresat. Nu stiu cum sa faci, ii rogi frumos le vei spune ca tu te vei ocupa de el, il vei hrani si alte cele. Eu tot timpu le zic la parinti: Nu vreti sa fiu fericita? sau Dece ma faceti sa ma simt oribil? sau De ce nu ma iubiti? laughing Asa le zic cand nu accepta ce vreau eu si ii determina sa imi cumpere tongue. Bine acum depinde de parinti

9 răspunsuri:
| Xenaaaa a răspuns:

Mai intai trebuie sa le dovedesti ca esti responsabil, cuminte, sa te abtii din a comenta la ei o vreme. Dupa le reamintesti, dar nu foarte des. Daca tot nu merge, inseamna ca parintii au motivele lor de nu vor sa ti. l cumpere.

| LoveGivesYouWings a răspuns:

Strangi bani si ii dai unui prieten care vn la ziua ta si ii zici sa-ti ia cainele si sa til dea ca, cadou parinti tai nu vor avea ce face...si il vor pastra.asa am facut eu am vrut un hamster mai dat bani unei prietene si mia adus hamsterul ca si cadu de ziua mea ai mei nau avut ce face si lau pastrat. tadam magoe! laughing

| KimK a răspuns:

Buna! si eu imi doresc un catelus. deci crede-ma, stiu perfect ce vrei sa spui. nici pe mine parintii NU ma lasa sa imi iau x-( si nu ma vor lasa x-( zic doar: " o sa iti iei tu catelus cand vei fi mare" sau "noi nu stam la casa! daca stateam la casa era alta treaba, dar stam la bloc" (adevarul asta e)
deci parintii tai nu vor vrea sa iti ia un caine :X blushing (nici pe mine crying) (apropo tu stai la bloc sau la casa? daca stai la casa e alta treaba) spune-le ca vrei macar un hamster, un papagal, ceva... pesti. eu stiu'? Funda happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le arati parintilor ca esti pregatit sa ai o responsabilitate.
In unele cazuri parintii nu sunt de acord, deoarece stiu ca vor avea o grija in plus, copilul neocupandu-se in cele mai multe cazuri de ingrijirea animalului.Asa ca daca vrei sa ai un animal de companie gandeste-te la ingrijirea acestuia:trebuie sa te ocupi de curetenie(mai ales daca stai la bloc si cainele va sta in casa), de hranire, plimbat, baie. Convinge-i pe parinti ca te vei ocupa serios de catel!
Mult noroc!

| Iuliia_6271 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi problema. pai sa iei note mari [ daca esti la scoala] sa fii responsabil si sa iti speli farfuria dupa ce mananci [ in cauzul mamei] si sa-l ajuti pe tatal tau la un surub sau eu stiu. si strange bani in secret si i-ale o mica atentie...si sa le scrii un bilet prin care sa iti arati nemultumirea ca nu ti-ai indeplinit dorinta. si eu tot caine vreau si am incercat tot felul.asta cu craciunul si atentia chiar nu am incercat-o. o incerc anul asta si te anuntwinking cu placere:*

| TrendyHedgehog a răspuns:

Dovedestele ca esti responsabil fa-ti curat in camera invata mai mult etc. Dupa aceea spune-le ca macar sa vada unul si daca le place sa il cumpere.Cand o sa vada cainele (mai ales daca e pui)o sa se indragosteasca de el automan crede-ma la mine a mers

| KissStarDee a răspuns:

Intreaba-i motivul, fi mai responsabil, aratale poze cu Beagle mici si draguti cauta informatii si spune-le si lor acele informatii, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dany, vei avea câinele dacă le promiţi serios părinţilor că :
-nu ai să îl săruţi
-nu ai să îl primeşti în pat
-ai să te speli pe mâini de fiecare dată după ce pui mâna pe el
-ai să îl duci la plimbare cu lesa, de două ori pe zi
-ai să îl hrăneşti de două ori pe zi
-ai să cureţi după el de câte ori va fi nevoie
-ai să mergi cu el la medic pentru vaccinuri şi consultaţii
Fii drăguţ cu ei, scrie toate astea ca pe un contract, desenează căţeluşi şi inimioare pe margini şi, mai ales, promite că ai să înveţi bine şi ai să fii cuminte.
Alege pentru discuţia asta momentul de după micul dejun de sâmbata sau duminica, atunci când ai tăi sunt mai relaxaţi. Succes!
Am o rugăminte şi o invitaţie.
Te rog să-mi scrii un mesaj cu rezultatul acţiunii.
Te invit pe lecturirecenzate.ro O să-ţi placă!

| love_4707 a răspuns:

Mult succes! imi pare rau pentru tine insa eu am deja un caine pe nume tasha