| tonidamaschin a întrebat:

Am primit o oferta de la o firma din ARAD, cu sediul pe str. Paduri nr 95 tel0757142095.dna Irina si aveau plecari in Austria la Graz (impachetat jucarii). Stie cineva despre firma?

55 răspunsuri:
| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Nu stiu suna sa-ti dea mai multe informati

| Miron_Ana_Maria_1986 a răspuns:

Si eu am sunat astazi la aceasta firma de pe str paduri nr 95 si mau chemat cu dosarul la ei. Nu stiu ce sa cred. Daca stie cineva ceva dati va rog raspuns. Nu sunt din Arad si nu am cum sa verific prea mult. Va rog dati raspuns urgent. Multumesc

| kedy30 a răspuns:

Am fost la sediu luni pare-au o firma serioasa dar nu stiu salariile si poferta era prea buna sa fie adevarat

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns:

Vreau sa va spun ca si eu amk primit o oferta destul de greu de refuzat, dar am sunat la itm Arad si am aflat ca de fapt la ei aceasta firma este inregistrata pe str arenei nu padurii95 cum mi s-a spus mie la tel; parerea mea este ca aceasta firma este o firma fantoma cum sunt cele mai multe in Arad

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns:

Este o firma fantoma.

| Horvath_Vasile_1981 a răspuns (pentru Salasan_Flavius_1984):

Dar cum se numeste firma?

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns (pentru Horvath_Vasile_1981):

Nu stiu sa ti spun exact cum se numeste ca ei nu vor sa ti spuna prin tel chestii de genul asta ca tu sa nu poti sa te interesezi de ei daca sunt legali sau nu.

| Pop_Lucian_1969 a răspuns:

Eu sunt din arad si va spun ca aceeasi firma care este pe str george cosbuc nr 57 si-a mai deschis un punct de lucru pe str padurii nr 95.Va ia banii si nu mai plecati la munca! am patit si eu acum 2 ani.Cat despre firma din piata arenei nr 5 pot sa spun ca nu prezinta incredere.Eu stau in zona! Nu au afara nici o firma doar pe usa e lipita o hartie cu numele de investment trading srl sau ceva de genul.Toti intermediarii va cer bani dar ii numeri pe degete pe cei seriosi.Eu am intalnit asemenea oameni si de un an muncesc in austria.Cine vrea informatii ma poate suna la nr 0746494133 iar de la 01 martie la nr 00436889288172.Sa auzim de bine.

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns (pentru Horvath_Vasile_1981):

Nu stiu sa ti spun exact cum se numeste ca ei nu vor sa- ti spuna prin tel chestii de genul asta ca tu sa nu poti sa te interesezi de ei daca sunt legali sau nu.

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns (pentru Horvath_Vasile_1981):

Nu stiu sa ti spun exact cum se numeste ca ei nu vor sa- ti spuna prin tel chestii de genul, asta ca tu sa nu poti sa te interesezi de ei daca sunt legali sau nu.

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns (pentru Pop_Lucian_1969):

Spune-mi te rog cum ai reusit totusi sa pleci?

| Salasan_Flavius_1984 a răspuns (pentru Pop_Lucian_1969):

Spune-mi te rog cum ai reusit totusi sa pleci? fara ca sa fi tepuit ca de astea suntem satui cu totii.

| Alexsl a răspuns:

Mai frate daca era firma de tepari acum nu mai erau. Gandeste-te cate reclamati aveau. E firma care este acreditata de stat frate. Deci nu sunt tepari, daca erau pana acum era inchisa firma respectiva. Eu sunt din slatina si peste 1 saptamana o sa ma duc la iei sa imi depun un dosar sa pot pleca in Germania!winking

| CoxOno a răspuns (pentru Pop_Lucian_1969):

Firma de pe george cosbuc nr 57 ce te-au pus sa faci, ceva analize,!
lasane mai multe detalii si de unde esti sigur ca aceiasi firma si'a deschis un alt sediu pe str paduri nr 95!

| CoxOno a răspuns:

Eu am fost in arad pe strada paduri nr 95 am facut toate demersurile, acum astept raspuns, mi'au zis ca ma suna in 10 zile in legatura cu contractul.

| Pop_Lucian_1969 a răspuns (pentru CoxOno):

Oameni buni treziti-va! Cine spune ca va duce la munca in Germania sau Austria chiar daca nu stiti vorbi limba germana VA MINTE! Singurele locuri de munca unde aveti o sansa si nu se cere limba germana sunt la abatoare de carne sau in agricultura la sere solarii(castraveti sparanghel capsuni etc). Acolo lucreaza multi romani si este un sef care stie vorbi romaneste si germana si el va spune tot ce aveti de facut.In Arad sunt doua firme SC FILIP SRL si LAZAR@SOHNE SRL care duc oameni la munca in abatoarele din Germania fara a le percepe comision dar cauta in special muncitori calificati(macelari)si foarte rar necalificati.Tin sa precizez ca si FILIP SRL si LAZAR sunt abatoare de carne.Astazi am trecut pe la firma de pe strada Cosbuc nr 57 ARBEITS VERMITLUNG .....si va anunt pe toti cei care aveti dosarele la ei si asteptati sa plecati la munca sa stiti ca la adresa asta nu mai gasiti pe nimeni deoarece s-au mutat in alta parte. Portile sunt incuiate iar pancarda aia pe care scria atat de frumos BUSOLA MUNCII nu mai exista.am sunat la poarta am batut dar nici un semn de viata iar vecinul care a iesit afara mi-a spus ca au plecat.Eu sunt convins ca noua locatie e str Padurii nr 95. Poate maine le fac o vizita sa le aduc aminte ca si eu am actele la ei de 2 ani.Inca o data cine vrea informatii ma poate gasi la tel 0746494133 iar de la intai martie la 00436889288172

| Luciblue a răspuns:

Si eu as incerca la firma aceasta de pe panduri nr 95, dar la cati bani cer nu ma mai trage inima mai ales ca nu o sa ii mai primesc inapoi!

| Aururora a răspuns (pentru Luciblue):

Oameni buni cititi cu atentie si luati aminte:
In data de 21.02. 2013 am semnat un contract de mediere cu firma SC Energia Resurselor Umane srl, din Arad, str.Padurii,Nr 95.Am vazut anuntul lor pe tocmai.ro,suna asa:'' Ai nevoie de o schimbare in 2013? Hai cu noi sa lucrezi in regim hotelier in Graz. Acceptam si cupluri. Beneficiati de asigurare medicala, cazare, masa si transport asigurat. Fa un pas catre un viitor mai bun in 2013! Nr de locuri este limitat: Program: L- V, 9- 17
Trimite email sau contacteaza la telefon0727932660''.alt anunt.'' Noi ne gandim la nevoile dumneavoastra. Va punem la dispozitie posturi pentru Ajutor in Agricultura: sortarea si ambalarea cartofilor si a morcovilor. In Austria, cu contract, cazare si transport asigurat. Acceptam si cupluri. Cu noi viitorul suna mai bine! Primul pas incepe cu un singur apel! Plecari la sfarsitul lunii: Luni- Vineri: 9- 17
Trimite email sau contacteaza la telefon 0742923514''.''. Anul 2013 aduce noi locuri de munca in Sera de flori din Villach- Austria. Se ofera posibilitatea de a merge in cuplu sau in grupuri. Salarizare atractiva, asigurare medicala, cazare si masa asigurate. Daca vrei sa ocupi un loc sau pentru mai multe informatii suna de Luni pana Vineri de la 09: 00- 17: 00 la numerele de telefon: 0758391242, 0765352865, 0757142905. ''..anunturile continua.
Am sunat la dansii si mi-au spus urmatoarele:Acte necesare la dosar:adeverinta de la medic de familie-apt de munca; 2 poze de tip pasaport; copie color carte de identitate; 200 ron analizele medicale(asta consta in radiologie pulmonara, masurarea tensiunii si din sange analiza pentru sifilis); 520 ron procesarea dosarului. Oferta:1400 euro net(in mana)odata pe luna, durata contract 6-8 luni cu posibilitate de prelungire, cazare, echipament de protectie, transport de la si la locul de munca asigurat de angajator. Zile de lucru 8ore/zi/5zile+ore suplimentare platite cu 7 euro/ora, cazare in camere a cate 2, 4 persoane.Am facut programare si m-am deplasat pana la Arad impreuna cu cumnata mea..Am completat un formular, am semnat ''contractul'' pe 8 luni de zile,-contract de mediere nu de munca - asta inseamna ca ei ERU iti cauta de lucru timp de 8 luni, deja se contrazic cu anunturile postate, unde vorbesc de locuri de munca existente in realitate nu au nici un loc de munca in oferta.Au mai spus ca procesarea dosarului dureaza 10 zile lucratoare, si plecarea este sigur in 14 zile si daca lucrez in prezent trebuie sa-mi dau demisia de la locul de munca. Cel putin m-a ajutat dumnezeu sa nu fac aceasta prostie.Am sunat dupa cateva zile, sa vad, cum stau cu dosarul si daca mai lipsesc acte din el, dar mi-au spus ca daca vreau informatii sa fac o cerere si sa trimit prin posta.Asa am si facut, am trimis o scrisoare recomndata cu confirmare de primire dar dupa 10 zile nici un raspuns. Sun de doua ori pe saptamana auzind acelasi raspuns scurt...nu au venit contractele,,, asteptati...se pleaca sigur. M-am cam saturat. Dupa parerea mea, cred ca am fost mintita si inselata, pe romaneste tepuita de firma SC Energia Resurselor Umane Srl din Arad administrata de "d-na" INES NAGY

| Jitaru_Stefan_1980 a răspuns:

Despre firma nu stiu nimic iar la intrebarea cum se numeste angajatorul, respectiv Fabrica de jucarii, mi s-a raspuns ca nu pot sa-mi comunice numele si il voi afla din contract. Parerea mea e ca nu sunt seriosi. Am vrut sa verific daca acea fabrica exista macar.

| alina312013 a răspuns (pentru Aururora):

Ma bucur f mult ca am gasit postarea ta.Azi am sunat si eu, aceleasi detalii le-am primit telefonic si la fel aveam de gand sa procedez.Multumesc

| Alex_Motu_1991 a răspuns:

Firma nu este serioasa m-am interesat eu va ia bani si va amana de pe o luna pe alta

| VladyVlad a răspuns:

Atentie mare: nu va inscrieti la firma SC Energia Resurselor Umane SRL din Arad, Str. Padurii Nr. 95, ca e TZEAPA! Eu am facut greseala de a-mi depune dosarul la ei la sfarsitul lui martie anul acesta, si de atunci ma tot amana. De fiecare data cand sun la ei, imi raspunde un tip plictisit, care imi da acelasi raspuns de fiecare data: "toata lumea vrea sa munceasca, nu doar dvs. Aveti rabdare ca veti pleca si dvs." Si cand il iau la bani marunti si ii fac morala ca in anunt scria ca o sa plec in maxim 14 zile lucratoare si ca au trecut acele zile si inca nu mi-au gasit de lucru, imi spune ca nu se aude bine, ca se pierde legatura telefonica. Cand am fost la ei, era un tip la usa, statea de paza, era imbracat elegant, ca si cum s-ar teme sa nu vina politia pe capul lor. Trebuia sa-mi dau seama in acel moment ca ceva e in neregula cu firma asta. Plus, inauntru erau 4 tipe care vorbeau la telefon ca niste roboti, dar nu era nici un client inauntru. M-am asezat la masa ca sa semnez contractul si am fost tratat cu raceala si nesimtire de catre o tipa grasa si plina de aur la gat, banuiesc ca aia era "stimabila" dna. Ines Nagy. Deci nu va inscrieti la firma asta, ca e teapa sigura! Si contractul meu de mediere e de 8 luni, ceea ce inseamna ca pot trece 8 luni pana sa-mi gaseasca ei de lucru, dar nu ma mai astept sa-mi gaseasca, pentru. ca am luat teapa, mi-e clar acum. Deci sa rezumam: in anunt scria asa: Domeniul: Alte servicii
Postul: fabrica jucarii in Austria
Descrierea postului: Iti doresti un job in strainatate? Noi te ajutam! Avem locuri de munca la fabrica de jucarii la ambalat in Graz, Austria. Se asigura masa, cazare si transport.Salar atractiv, contract legal de munca cu asigurare medicala inclusa.Suna acum pentru informatii si pentru a ocuparea locului de munca la TELEFON: 0757 142905, 0758 391242, 0727 932660, 0765 352865 de L-V de la 9-17. Plecari la juamtatea lunii martie.
Bonusuri:
Firma: Eru
Telefon: 0757142905
Email: [eru_viitorultau@yahoo.com]
Link către site-ul companiei: http://
Salariul oferit: 1300
Judeţul: Iasi
Oraşul: Iasi
Data de postare: 2013-03-06
Perioadă de valabilitate: 3 luni

Pe scurt, mi-au promis salar de 1300 euro si plecare imediata. Realitatea e ca am luat teapa, am ramas cu o gaura de 520 de lei in buzunar si cu orgoliul ranit. Evitati firma asta si daca aveti rude in justitie instiintati-le si rugati-le sa faca ceva, nu se poate sa traim intr-o lume in care sa acceptam sa fim tzepuiti si sa nu reactionam!

| VladyVlad a răspuns (pentru Miron_Ana_Maria_1986):

Nu te inscrie la ei ca e teapa. Eu am facut greseala de ma inscrie in martie si am ramas fara 520 de lei. Am postat un mesaj mai complet in josul paginii despre firma asta, daca vrei arunca o privire peste el.

| mihaibarjovanu a răspuns:

La aceasta firma am aplicat si eu, am primit un mail de la ei "Buna ziua
Compania noastra va ofera cele mai stabile si cele mai bune locuri de munca in diferite domenii.
Domeniile disponibile sunt in agricultura,constructii,fabrici,ferme de animale,domeniul hotelier,ingrijit varstnici,mecanici auto, soferi, ingrijit copii, domeniul forestier.
Pentru mai multe informatii despre locurile de munca disponibile, va rugam sa ne contactati telefonic la urmatoarele numere: 0723 875 081, 0754 376 137, 0754 376 123, 0758 391 242, 0742 923 514, 0765 352 865, 0727 932 660, 0754 961 747 de Luni pana Vineri de la orele 09:00 pana la 17:00.
Daca liniile sunt ocupate va rugam sa insistati.
Va multumim", si am sunat. La tel o gagica mi-a spus ca sunt o firma ERU din ARAD, cu sediul pe Str. Paduri nr 95, ca se platesc 520 lei pentru procesare acte, 200 lei analize la o clinica la care ma trimit ei si tot ce ati mai scris voi
Sunt din Bucuresti, nici nu stiti ce bucuros sunt ca am citit postarile voastre, pentru ca mai aveam 3 ore si plecam spre Arad
O zi buna si bafta tuturor

| Pro_Dany_1971 a răspuns:

Sal,,am fost in data de 10, 05, 2013, cu toate actele la ei,, am dus si banii care mi iau cerut,, am semnat contractu de mediere,, chiar azii am sunat la ei pe mobil si au zis sa sun la nr de fix de pe contract,, am sunat pe fix mi-a raspuns un barbat,, a zis ca contractu de mediere e de 21 zile,, si l-a intrebat cit de sigur e plecarea,, mi-a raspuns ca in termenu de 21 zile se pleaca,, si i-am zis ca sunt multe informatii pe internet cu firma ca e teapa si mi-au raspuns ca pe internet poate sa scrie fiecare ce vrea,, dar plecarile se vor face,, in maxim 21 zile,ce sa zic,, tragem cu speranta ca se pleaca,, iar dupa cum stim daca nu incercam nu avem de unde stii cum e,, eu am mai luat o teapa in Austria nu mia platit de anul trecut din noiembrie decembrie,, ianuarie,, in februaria pe 7 am venit acasa,, si mi-a zis ca in data de 10 imi va baga bani,, dar asa ceva nu s-a intamplat si am luat teapa cu 2700 euro,,

| Florin_Ardelean_1991 a răspuns:

Eu acum o saptamana mi-am bagat dosaru si sper sanu fie teapa

| Ale_Roxana_1991 a răspuns:

Buna,numele meu e Roxana si eu impreuna cu o prietena si iubitu ei dorim sa plecam la munca in strainatate si azi am sunat la firma ERU din Arad si nu stiu daca intr-adevar e o firma serioasa sau nu, dupa cum mi-au vb eu as crede ca is seriosi dar cer o suma destul de mare pentru analize si cateva acte.Ma gandeam ca marti sa mergem in Arad sa vedem.Ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca e o firma seriosa? Are rost sa ne bagam actele sau nu? Am nevoie de un raspuns ca sa stiu ce pot face.Multumesc.
Ma puteti contacta pe facebook https://www.facebook.com/MagiaVondy?ref=tn_tnmn

| ioanabercea24 a răspuns:

Deci foarte multe postari sunt pe site-uri dar spuneti-mi va rog chiar nu a plecat nimeni, dar cum exista de mai multi ani cum zic si ei si prin postari vad ca ziceti ca au si mai multe sedii, dar daca stam sa ne gindim cei care au fost sau sunt plecati evident ca nu vor posta pe forumuri de genu.Eu voi incerca si am incredere in ei orice se va intimpla eu va voi scrie si voua.

| razvan288888 a răspuns:

Vad multe pareri legat de aceata firma, eu pot spune doar atat ca eu am contract cu ei din 04.06. 2013 impreuna cu cineva si au primit o oferta doar pentru mine si nu in cuplu din cauza asta eu nu am vrut sa plec, doamna a fost amabila si mi-a propus atunci sa am rabdare sa primeasca pentru amandoi, si astept acum de o saptamana, chiar daca nu saptamana asta dar urmatoare sper sa primesc raspuns dar va voi spune, eu am incredere maxima in ei cu mine au fost domni tot timpul au raspuns la telefoane putin mai greu dar au raspuns si au vorbit tot timpul frumos. Sa aveti si voi noroc cu ei, eu zic ca puteti avea incredere!

| ioanabercea24 a răspuns (pentru razvan288888):

In sfarsit a raspuns cineva care zice ca are contract cu ei si nu le face reclama proasta, sper razvane cat de curand sa primesti un raspuns favorabil pentru tine si persoanei care vrea sa plece cu tine si promit ca si eu voi posta imediat ce voi primi o oferta, dar sa stii ca eu pana acum sunt multumita de ei ca au fost foarte amabili cu mine si la telefon si la inscriere, e si sti ce s-a intamplat cu mine m-au sunat sa ma intrebe si unde am mai lucrat ca am uitat sa trec pe fisa acea ce am completat acolo si ca au fost intrebati de angajatori, deci eu zic ca e spre bine si sper cat de curand sa fiu plecata.