| puscahoreangaion a întrebat:

Am si eu o curiozitate!
de ce cand tin mana in apa prea mult pielea incepe sa se increteasca!

Răspuns Câştigător
| El3m3ntul a răspuns:

Oamenii cred că degetele se încreţesc deoarece absorb apă şi se umflă, producând astfel faldurile vizibile ochiului liber. Acest lucru a fost infirmat însă de studii care au arătat că efectul de încreţire dispare atunci când nervii din degete sunt secţionaţi.
De fapt, degetele nu se umflă, ci se îngustează, deoarece vasele de sânge din interiorul lor se contractă. Efectul este controlat de sistemul nervos autonom, cel ce gestionează şi ritmul inimii şi respiraţia.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pielea absoare apa.

| denysuka16 a răspuns:

Asta pentru ca iti curata toti microbii si iti increteste pielea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta de fapt e rezultatul unui proces de adaptare al organismului la conditiile de mediu. happy
Adica, mai pe romaneste, degetele se incretesc sub apa pentru ca, incretite fiind, tii cu mai multa usurinta obiectele happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încă se cercetează problema. O teorie susţine ideea că un rol important aparţine vasoconstricţiei (îngustarea vaselor de sânge prin contractarea fibrelor musculare netede din pereții lor) la nivelul degetelor.
Când mâinile sunt introduse în apă se pare că se declanşează un proces de contractare la nivelul terminaţiilor nervoase de la nivelul degetelor, iar volumul celulelor glomice - regulatorii de temperatură de la nivelul pielii mâinilor - scade şi acesta, ceea ce duce la apariţia încreţiturilor pielii.

| Thuglife02 a răspuns:

Simplu! ai mana stricata sa te duci la doctor cat de reepede poti laughing

| cristian100 a răspuns:

Asa este cu apa si pielea straight face

| shippuden a răspuns:

Imbatranesti