| danagheorghe a întrebat:

Cum se defineste "numele predicativ"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Numele predicativ este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ(a fi a, a deveni, a parea, a ajunge) si un nume predicativ. Mira

36 răspunsuri:
| SuntBossDeBoss a răspuns:

Am pu si eu ceva imi puteti raspunde la linkulhttp://www.tpu.ro/......ive-in_1/\

| tavioctaciangeorge2002herache22 a răspuns:

Numele predicativ este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ(a fi a, a deveni, a parea, a ajunge) si un nume predicativ. octavian

| Blue_Andrew_1998 a răspuns:

Se spunea ca la inceputul daciei numai oameni ''perfecti'' din punctul lor de vedere (par blond ochi albastri inalt etc ) aveau voie sa urmeze tronul... iar cm noi nr tragem din daci raspunsul este Romania

| ene a răspuns:

Este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ

| maia14 a răspuns:

Numele predicativ intra in componenta predicatului nominal si poate fi exprima prin substantiv,pronume,numeral,adverb,verb la modurile nepersonale, adjective. Predicatul nominal este alcatuit dintr-un verb copulativ(a fi, a deveni, a parea, a insemna, a ajunge) si un nume predicativ.

| liviaa a răspuns:

Numele predicativ formează împreună cu un verb copulativ predicatul nominal.
Exemple de verbe copulative:

a fi
Ex: Claudia este isteaţă. (unde isteaţă este nume predicativ.)

a deveni
Ex: Sebastian va deveni aviator. (unde aviator este nume predicativ.)

a ieşi (a deveni)
Ex: Ciocolata va ieşi gustoasă. (unde gustoasă este nume predicativ.)

a se face (a deveni)
Ex: Cosmin şi-a propus să se facă inginer. (unde inginer este nume predicativ.)

a părea
Ex: Băiatul pare deştept. (unde deştept este nume predicativ.)

a se chema
a se numi
a constitui
a rămâne

| Minastireanu_Ionela-Iulia_1992 a răspuns:

Def.nume ptedicativ pt.cl.5