| alexandradlr a întrebat:

Dacă speli un tricou care are pe el un imprimeu de plastic sau cauciuc la temperatura de 40 exista riscul sa se strice?

9 răspunsuri:
| Mihai_Spiridon_1990 a răspuns:

Nu are cum sa se strice. gândește-te că temperatura pielii tale e 36-37°. Daca era așa sensibil, se topea pe tine.

| Dismally a răspuns:

La 40 e ok, sa nu-l pui la temperaturi mai mari totusi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Imprimeul nu pateste mare lucru la 40, dar multe tricouri intra la apa de la mai multe spalari la 40.
Respecta temperatura scrisa pe eticheta.

| Jessica1235 a răspuns:

La 40 ar trebui să fie în regulă

| Brizbriz a răspuns:

Eu nu as spala niciodata ceva la mai mult de temperatura camerei, orice lucru care nu e de firma lu' peste, poate sa isi piarda vopseaua si sa iti coloreze toate hainele in culorile curcubeului

doar rufele care sunt numai albe, pe alea poti sa le si fierbi in oala, la bucatarie

| RxTx a răspuns:

Mai bine il speli de mana.
Ei am avut niste tricouri pe post de legitimație sa mi- se deschidă niște uși închise.
Si le-am mai purtat ca fraierul si in alte scopuri si sau cam consumat imprimeurile datorită spalarilor.
Fiecare spălare indiferent de temperatură uzează din imprimeul respectiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| darrio2007 a răspuns:

De regula, nu. De la 60 de grade in sus, poti sa iti faci probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, insa nu il centrifughezi la 1000-1200-1400 rpm, ci maxim 800, si il speli pe dos.