| Shontellle a întrebat:

In cat timp ajunge o raza de soare pe Pamant? Ofer funda`; 33

Răspuns Câştigător
| Petcovici_Cata_1986 a răspuns:

Timpul solar mediu este, în principiu, timpul solar adevărat corectat în așa fel încât să curgă uniform. Anume, se definește un Soare fictiv, care se deplasează cu viteză constantă pe ecliptică și coincide cu soarele adevărat în momentul trecerii Pământului prin periheliul orbitei sale. Se definește apoi un al doilea Soare fictiv, numit Soarele mediu, care parcurge ecuatorul ceresc cu viteză constantă și trece prin punctul vernal simultan cu primul Soare fictiv. Timpul solar mediu este definit ca fiind unghiul orar al soarelui mediu.
Diferența dintre timpul solar adevărat și timpul solar mediu se numește ecuația timpului.
Ca și în cazul timpului solar adevărat, timpul solar mediu are ora 0 la amiază și ora 12 la miezul nopții, iar ziua solară medie începe la amiază. deci este 9.55winkinglaughing.
funda?

1 răspuns:
| Dany17 a răspuns:

8,3 minute