| 8mariastar a întrebat:

Poti juca jocuri wii si pe pc adica sa descarci jocul de pe net si sa il joci pe pc? DAU FuNDA +explicatii

Răspuns Câştigător
| trusk a răspuns:

Nu. Sunt emulatoare, dar merg foarte rau (nejucabile). Explicatia: consolele, toate generatiile pana la cea curenta (inclusiv), sunt facute pe alte arhitecturi fata de PC. PCul e pe arhitectura x86, adica un procesor de pc stie sa faca ceva, intr-un fel. Generatie curenta de console (wii, ps 3, xbox 360) este pe alta arhitectura: PPC. PPCul stie sa faca acel ceva, dar in alt mod.

Gandeste-te asa: tu stii sa faci o prajitura cu mere. Si maica-ta stie sa faca o prajitura cu mere dar dupa alta reteta. Amandoua faceti prajituri cu mere, dar procesul e diferit.