| alexRE a întrebat:

S-ar putea sa radeti de mine, dar nu am calatorit niciodata cu trenul, fiindca pur si simplu n-am avut ocazia nici nevoia.

As vrea sa stiu, cum se procedeaza, adica cu biletul, de unde trebuie cumparat, daca se composteaza undeva, si restul detaliilor etc etc

4 răspunsuri:
| GNY a răspuns:

Du-te la gara, la casa de bilete, cumperi biletul, pe bilet vei avea, vagonul si locul/ linia de unde trebuie sa te urci etc.
Te urci in tren si astepti sa vina controlorul (nasul)

Ar mai fi o varianta sa nu iti iei bilet si sa ii dau bani "nasului".

| NataliaAntonia a răspuns:

Biletul il cumperi de la casa de bilete iar de acolo o sa iti spuna vanzatoarea ce tren trebuie sa iei si la ce ora pleaca si odata intrat in tren, conductorul iti spune exact unde sa te duci, in functie de nr de pe bilet. dupa, o sa vina si o sa iti vizeze biletul. calatorie placuta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Biletul se cumpara din gara daca te afli intr-un oras mare. Intr-un oras mic sunt trenurile particulare care nu au ghiseu in gara si iei din tren bilet. Te poti informa in gara. Atentie! Sa intrebi cu insistenta de trenurile particulare ca astia de la informatii nu spun nimic de trenurile particulare.
In rest nu trebuie de cat sa te urci in tren si gata. Vine "nasul" (conductorul de tren) si ti-l composteaza. Sa nu-l arunci pana nu se termina calatoria.

| jamal000 a răspuns:

In aceiasi situatie am fost si eu cativa ani in urma pentru ca pur si siplu nu am avut ocazia, dar este simplu, te poti uita pe net de ruta care te ntereseaza si de preturi, le poti achizitiona atat online cat si direct din gara de la casa de bilete unde poti ajunge cu 15 20 min inainnte de plecarea trenului!