| stefgrbeji a întrebat:

Salut.
Am cateva intrebari legate de cardul de sanatate si de adeverinta medicala pentru inscrierea la facultate.
Eu nu mai sunt asigurat de un an, recent mi-am dat seama ca am pierdut si cardul de sanatate.
Anul asta vreau sa ma inscriu la facultate, am nevoie de o adeverinta medicala tip pentru dosarul de inscriere.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Daca nu mai sunt asigurat pot sa imi scot alt card de sanatate? (din cate stiu cardul de sanatate este pentru persoanele asigurate).
Pot sa scot adeverinta medicala fara cardul de sanatate?
Si pot sa scot adeverinta si din alta parte, in afara de doctorul de familie?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți, contra cost la orice cabinet medical care face asta.
Cardul pierdut se înlocuiește cu unul nou.
Dar cum s-a întâmplat că nu mai ești asigurat?

| Andreeush a răspuns:

Adeverința medicală trebuie să o iei de la medicul de familie.
Poți să scoți alt card de sănătate, nu e nici o problemă.

| Alina1322 a răspuns:

Când te înscrii la faciltate ai nevoie de adeverință medicală de la medicul de familie. Când începi facultatea iei o adeverință de la facultate care sa ateste că ești studenta la facultatea respectiva. Acea adeverință o duci la casa de sănătate pentru a fi iar asigurat.