| Spawner007 a întrebat:

Salutare!

Ce e,, deja vu" si de unde vine?

Multumesc, dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| BlueViP a răspuns:

E un sentiment ca ai mai trecut odata printr-un loc sau ca ai mai trait o intamplare. Inseamna vazut deja tradus din franceza. Ceva ce ai impresia ca ai mai trait sau vazut.

6 răspunsuri:
| Ionutturcea11 a răspuns:

"Dejavu" nu e un obiect, este un sentiment(adica un sentiment de a pleca din locul in care esti)
Funda laughing

| TheAddy05 a răspuns:

Deja Vu este un sentiment, atunci cand simti ca acest lucru l-ai m-ai facut odata, sau atunci cand simti ca deja ai mai spus asta, cand simti ca ti s-a mai intamplat odata, Bafta.

| Alyra a răspuns:

Bună! happy
"Vu" e participiul trecut de la voir, verbul a vedea în franceză. În traducere: văzut. Deja văzut.
Adică, de exemplu, atunci când ajungi într-un loc şi ai impresia că ai mai fost acolo, înseamnă că ai un sentiment de deja-vu.
O zi frumoasă!

| Ciobotaru_Lucian_1990 a răspuns:

"Deja vu "vine din limba franceza si inseamna sentimentul ca ceva s-a mai intamplat odata.

| Crucified a răspuns:

Deja văzut. Asta înseamnă. De exemplu te duci pe o stradă la care nu ai fost niciodată pe ea, şi ai impresia că ai mai fost pe strada aia.

| butacu a răspuns:

Deja vu e un sentiment, care te face sa crezi ca lucrul pe care il vezi, faci, auzi, s-a repetat.Deunde apare? Pai...
De obicei apare primadata ca un vis, pe care nu il intelegi, apoi ce ai visat se intampla.
Apare doar la oameni cu o dezvoltare mintala mai mare (nu foarte mult) decat a celorlalti, si iti da posibilitatea sa vezi in viitor.
Eu pot vedea pana la cateva luni distanta.