| zelgne a întrebat:

Am o baza de date mysql si un tabel in baza de date, vreau sa fac 2 verificari simultan(tabelul are 2 coloane). Daca prima coloana este egala cu ceva si adoua cu altceva sa se afiseze un text, daca nu sa se afiseze alt text.In principiu vreau un script php care sa faca verificarea fiecarui rand din tabel, si daca exista un rand sa indeplineasca acele conditii (prima casuta din rand sa fie egal cu ceva si a doua sa fie egala cu altceva) atunci echo "exista"

1 răspuns:
| alex190199 a răspuns:

Poate ca e destul de tarziu sa iti raspund, insa, totusi:
Pur si simplu, dupa ce iti conectezi baza de date MySQL, executa un query de genul "SELECT c1, c2 WHERE c1='exemplu' AND c2='exemplu2' ". Daca iti returneaza cel putin un rezultat, atunci da-i un echo cu "exista", sau fa ce vrei tu sa faci.