| alexandru321 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine sa fac un server de samp?
Are Owner!

Răspuns Câştigător
| Vendetta47 a răspuns:

Primi pasi in creearea unui server SAMP:
In principiu este foarte usor, mai usor ca la un server de CS 1.6 / CS:S sau Metin2, etc...
Va rog sa cititi pana la capat pentru niste informatii ajutatoare si GameMod-uri bune.

- Pasul #1: Daca ai MS Windows, downloadezi serverul - http://files.sa-mp.com/samp03bsvr_R2_win32.zip, daca ai Linux - CLICK AICI!

- Pasul #2: Despachetezi arhiva "samp03bsvr_R2_win32.zip" (Windows) / "samp03bsvr_R2.tar.gz.gz" (Linux) unde vrei tu pe hard disk-ul principal ("C:\"), de obicei este in "C:\SAMP\" (aceasta fiind o destinatie clasica, bineinteles poate fi dezarhivata si in alt loc...).

- Pasul #3: Intri in (Unde ai dezarhivat?) si dai deschizi fisierul "server.cfg", si modifici ce e scris acolo cu ce e scris in Quote:
Quote
echo Executing Server Config...
lanmode 0 //LAN Mode (Recomandam dezactivarea pentru viteza). [Pt. "ACTIVAT" scrieti 1, Pt. "DEZACTIVAT" scrieti 0].
rcon_password Schimba-Ma //Parola RCON - Trebuie schimbata neaparat ca serverul sa porneasca!
maxplayers 50 //Numar maxim de jucatori.
port 7777 //Portul serverului (IP:PORT) Exemplu: 5.210.245.107:7777.
hostname [RO]XND Atlantis Area : Sa-Mp 0.3 SERVER. //Numele serverului.
gamemode0 grandlarc 1 //Game Mod 1.
filterscripts base gl_actions gl_property gl_realtime //Filterscripts-uri / Addons-uri (Numite in CS) = Sunt ceva care se adauga la GameMod-uri.
announce 1 //Anunta serverul pe internet In "GAMELIST").
query 1 //Nu am nicio idee despre ce e.
weburl HTTP://WWW.XND.FORUMS-FREE.COM //Site-ul pentru server.
map Romania //Harta (Orice ati pune serverul ruleaza pe harta San Andreas LS+LV+SF, este doar de forma).
maxnpc 0 //NPC Maximi.
onfoot_rate 40 //Rata de miscare pe jos (Nu stiu in ce se exprima).
incar_rate 40 //Rata de miscare in masina (Nu stiu in ce se exprima).
weapon_rate 40 //Rata armei (Nu stiu in ce se exprima).
stream_distance 300.0 //Distanta Stream-ului (Nu stiu in ce se exprima).
stream_rate 1000 //Rata Stream-ului (Nu stiu in ce se exprima).

- Pasul #4: Acum modifici ce e in actualul "server.cfg", ghidandu-te dupa ce e scris la explicatiile incepand cu //, dupa placul tau.
Ce e in "weburl"; "hostname" este numele serverului si site-ul echipei XND. Le puteti lasa asa doar daca vreti, nu e obligatoriu.

- Pasul #5: Serverul e in stare functionala. Il poti porni acum, dar stai uita-te si mai jos.

- GameMods: In general nu prea ne plac GameMod-urile originale SA:MP (ca mod), chiar daca sunt cele mai bine facute...
Aici sunt niste GameMod-uri care o sa va placa:
Role-Play GMs:
GM #1: The Godfather.
GM #2: GTA-RP by JoFi.
GM #3: Los Angeles-RP.
Non RP GMs:
GM #1: SDR2 by Vyorel.
GM #2: SDF by Vyorel.
GM #2: The Crime Life 3.0 by Vyorel (Greu de gasit).

Asta e tot ce aveam de spus. Sper sa va placa... : :clap: