| AnNéVidoff a întrebat:

Cre este abrevierea cuvantului "duelul"?

Răspuns Câştigător
| Bogdanovici24 a răspuns:

Abrevierea este V.S

1 răspuns:
| FataAmintirilor a răspuns:

Nu se folosesc abrevieri. Duel deja are 4 litere, eventual expresii de genul "dai cu mine", "faci cu mine" sau direct click pe "duel"! sau DUÉL, dueluri, s. n. Luptă care se desfășoară (după un anumit cod) între două persoane înarmate, în prezența unor martori și care are drept scop tranșarea unui diferend personal. ♦ Luptă în care artileriile celor două armate inamice trag simultan una asupra celeilalte. ♦ Fig. Polemică vie care are loc între două persoane, două publicații etc. – Din fr. duel, lat. duellum.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de ana_zecheru | Semnalează o greșeală | Permalink
DUÉL ~uri n. 1) Luptă desfășurată după anumite reguli între două persoane înarmate, dintre care una cere rezolvarea unui diferend. 2) fig. Schimb viu de opinii sau replici între două părți adverse (persoane sau publicații); polemică. [Sil. du-el] /