| flavius1022 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva in legatura cu calculatorul meu?
Nu stiu ce are, cand il aprind nu se vede nimic pe monitor si nu se aprinde mausul.
Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

1.verifici alimentarea sa ai prezenta tensiune la monitor si pc...la ambele se aprinde un beculet
2.pt service iti pot spune cateva probleme :
Sursa - o poti verifica simplu vizual scoti capacul ca are 4 suruburi condensatorii au un X in cap sa fie toti la fel nu bombati
PROCESORUL - doar daca ai umblat recent sau a umblat altcineva sa curete vemtilatorul de praf
MEMORIA RAM -daca ai 1 placuta schimb o in alt slot, daca ai 2 lasi 1 pe rand
PLACA VIDEO- cablul de la minitor intra in spatele pc ul in ea este o mufa albastra vezi daca mai ai una la fel ..pt ca daca ai placa dedicata baga in cea onboard de pe placa de baza
SLOTURILE PCI scoate tot din ele sa nu ai cine stie ce placa si vezi daca merge. poti da si mesaj pe privat daca nu ai priceput ceva

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Dar unitatea funcționează?

| SLexuS a răspuns:

"Nu stiu ce are, cand il aprind nu se vede nimic pe monitor, si nu se aprinde mausul.", pai asta inseamna ca nici calculator-ul nu porneste, nu?
Atunci inseamna ca ori nu iti mai merge sursa, nu merge cablul de alimentare.