| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| Umbra3 explică:

Corect la mist of p zic aia ca e prea de copii din cauza la panda ala sau nu stiu ce nu le place da asa au zis la toate si totusi creste numarul de playeri de la an la an

| Umbra3 explică:

Nu m-am interesat dar banuiesc ca daca aia nu se prea chinuie sa faca hackuri, iar aia care le fac si sunt detectate f repede, tragi concluzia ca nu au orice prostie de protectie(shield)..De acolo si numarul mic de hackeriwinking

| Carton a răspuns:

Danutu, esti retardat, te'as bate personal retardatule, cum mata in cur sa aiba metin grafica mai buna decat wow? Esti tampit? Te'a facut mata oligofren, mai informeaza'te inainte sa vb.

| IoNµTzµµ2004 a răspuns (pentru Carton):

Si-a dat cu parerea copit facut din schita ce injuri asa? asa sa ii vorbesti lui mata

| Danişor a răspuns (pentru Carton):

Ce ai ma taran obosit? fiecare cu parerea lui.Dece injuri asa ma?

| redfear2694 a răspuns:

Deci amandoua sunt frumoase jocurile, dar recunosc WoW e mai fain ca metin m-as juca si eu WoW dar nu imi mergesad. Deci mie imi place si metin si WoW PS:La WoW m-am uitat pe youtube si e frumos big grin

| Didii29 a răspuns:

Ce ai spus la 12?:devil)

| har a răspuns (pentru Didii29):

Pai a spus "metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!"

| Didii29 a răspuns (pentru har):

Exact. e mai apreciatbatting eyelashes

| har a răspuns (pentru Didii29):

Da dar vrea sa zica ca wow are mai multe servere decat metin2

| Didii29 a răspuns (pentru har):

Ba nu chatterbox

| Veneficiis a răspuns:

Eu prefer Jade dynasty perfect eorld si 4 story, si mai e un joc, nu are legatura cu ele, numit feral hert. metin nu imi convine, si nici de wow n-am auzit

| Rony56 a răspuns:

Ma, depinde ce sv e metinu de exemplu spuneti voi ca pe ro sunt numai prosti si cacaturi de servere, dar faceti si voi macar lv 65 pe mt si aveti de toate daca munciti la el.
jucati mt2europe si vedeti ca metin2 e mai bun, eu de mult jucam si cresteam pe niste caractere de lv mare la pietre ca sa ii fac de 160 si mi-au dat numai si numai ys care valoareaza 250kk sau 500kk nu mai stiu.
pe europe sunt o gramada de iteme.
deci mt2 e mai bun

| Rony56 a răspuns:

Jucati ma mario si nu va mai prostiti atata

| stef112 a răspuns:

Sunt de acord cu aproape tot ce ai zis..doar cu punctul 12 gresesti deoarece doar in Romania sunt 100-150 de private in europa sunt cu miile mai ales in Germania unde joaca aia la greu.dar tot metinul castiga..adica exista bns competitie etc. wow e mai greoi..So metin2!

| Lion_9677 a răspuns:

Am jucat metin2 de la 8 ani acum am 11 imi pare foarte rau ca am pierdut timpu asta dar asta e am intrat si eu odata pe wow si cred ca e cel mai fain joc mmorpg pentru ca are cea mai buna grafica nu ca mt si is multe multe caractere nu ca la mt 4 si atat acolo parcas vreo 10 sau 8 si daca joci mt2 mai mult de 1 saptamana devii dependent, si nu mai ziceti ca astia de varsta mea au provocat metinu in starea asta eu nu am folosit hackul pana acum si nici nu o voi face, eu joc 4story cv gen(e destul de fain) wow, caut sever gratis de wow daca imi puteti spune pe adresa lion_edy_10 ca nu vr sa dau 10 euro pe luna la cel normal

| GeorgeOOO a răspuns:

Deci, sa-ti zic eu cateva chestii, Metinul are 1, 5Gb in Pc-ul unui player, Dar el Functioneaza pe 100 Gb+ Host, Metin-ul are un Host care nu este asigurat de alte site-ruri, sau firme de hosting. Are propriul sau Host asigurat de Stafful hard Meitn2. Metin-ul are intre 14-16 hari? Nu are mult mai multe Harti(care nu pot fi accesate de la un nivel mic, sunt in functie de lvl, pentru Experienta potivita care o "Dropeaza" mobi), + ca metinul are update-uri asigurate de Clientul impecabil si starterul care primeste fiecare player, update-urile la Zi, ele sunt trimise si asigurate GRATUIT de staff, in metin poti Fi Bun si ajunge mare, fara sa bagi bani, asta ramane la alegerea playerului, daca vrea sa doneze o suma de bani. in Metin2 in fiecare zi gasesti ceva nou. Chiar daca sunt putine evente, cand este un event, Event este frate! de unde poti profita la maxim. de iteme din ItemShop, Yang. sau iteme in joc.
Metin-ul are o grafica 3D, si ati zic o chestie care sigur nu o stiai, pe ultimele tipuri de performanta alea procesoarelor, si placilor video Full Hd poti juca metin2 la o rezolutie Full hd-3d, prin setarile acceptate de Configurarile jocului. El are 8 mil de playeri? 8 mil playeri online intr-o zi obisnuita pe metinul din inteaga lumea, dar pe metinu sunt create peste 20 mil conturi! In ultimele zile din 2013 Metin2 a ajuns la 10 mil, inca nu se stie exact numarul de playeri onlyne zilnic, dar cu aproximatie astia sunt 9-10 mil. Mai trebuie sa te informeziwinking!

| andrei78 a răspuns:

Cine crede ca cei mici au stricat metinu e praf si apoi eu am 11 ani si stiu engleza aproape perfect

| Rek200 a răspuns:

WoW mai tare... metin 2 cu grafica mai buna ca WoW ma lasi ma cand metin 2 o sa aiba grafica mai buna ca WoW eu o sa ma las de mmorpguri

| andywar33 a răspuns:

WOW e cel mai bun mmorpg din top asa ca aleg wow...metin2 nici nu cred ca e pe top asa ca nu va mai dati mari ca jucati metin2 pentru ca metin2 e usor iar wow nu stiu copii de 12 ani sa joace!

| HailSithis a răspuns (pentru andywar33):

Auzi tipule nu ma supar dar am 11 ani si va sparg pe toti asti de la intrebare acesta la engleza.Acuma serios pe Facebook am numa englezi si vorbes absolut corect si fluent happy

| Singuraticul99 a răspuns (pentru andywar33):

Zici tu ca metin2 e usor inseamna ca nu stii juca jocuri fac pariu cu tine ca daca joci metin2ro oficial nu treci de nivelul 15 pecand wow in 5 min fac lvl 70 pe freakz si pe pandashan la fel deci metin2 nu se compara cu wow pt.ca wow e naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place mai mult metin 2 ro.dar wow e mai fain de 10.000.chestia e la wow ca astia nu prea fura.nu prea folosesc hackuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate,ca tot e vb de WoW, joci cumva si mists of pandaria (daca e vreo diferenta intre ele), la 20 stiu ca iti poti lua mount, de unde se ia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci esti un idiot soldat la cap...
Metin are servere in toata lumea?
Hai sa fim seriosi ca esti prost rau(sute de servere in toata lumea,auzi la elrolling on the floor
Bai ba cacanatura si pe metin exista mounti(tigru,leu, mistret, cerbi)
Pe unele private exista paianjeni, dragoni, dinozauri si altele!
Metin are si pets!
Si metin nu are servere private doar in europa(doar cateva oficiale in afara europei)!
Concluzia:Ai jucat si tu metin si nu aivreusit sa faci rost de un fms+9 nu?
Sau de 10kk!
Deci nu imi pun mintea cu handralai!
SI si eu joc WoW dar si metin si sa stii de metin am o parere mai buna!

| FlorinSalamNr1 a răspuns:

Bai pe nimeni nu il intereseaza ca tie nu iti place metin2 si iti place wow

| CălinPL a răspuns:

rolling on the floor du-te ba de aici in total toate privatele au 7-8 mil de playeri du-te ba.eu prefer metin2.ca WoW NU SE COMPARA CU METIN2 (never).si sa ti mai spun vreo doua pe metin2 poti calari mistret, leu.lup.tigru,gorila,ETC.PE METIN2 SUNT MULTI CARE AU PESTE 14 ANI CREDEMA.rolling on the floor cica nu patesc nimic wa wa iau ban IP cum ar fi pe ro daca te prinde cu hack iei ban IP si nu mai poti juca RO invata ba despre jocuri esti bot rau de tot.du-te ba cu eventurile tale praff oxuri sunt bune ca exista oxuri de cultura generala ba si inveti de acolo.si sunt multe chestii cu care poti face + itm invata.bai pe metin2 mai mult de 100 de harti.nu conteaza cate categorii sunt invata baa.da ma intelegem ca pe metin2 sunt mai multe servere si e mult mai fain big grin invata eu aleg metin2.

| OchiiCaprui a răspuns:

Daca nu-ti place metin, joaca frate Mario

| Rockefeller a răspuns:

De fapt mt2 are 7 milioane de playeri activi + inactivi(numai eu am avut 30 conturi cand am jucat acum cativa ani, varul meu 20) laughing si wow are acum 9 milioane de jucatori activi cu platile la zi, metin2 nici nu ai cum sa-l compari cu wow, e ca si cum ai compara trabant cu buggati

| TeDrqq a răspuns:

La commentul 4 in metin2 poti calari orice laughing)) cu sigilii raised eyebrows esti tu prost metin2 e cel mai tare WoW w un joc de *** straight face

| har a răspuns (pentru TeDrqq):

A cata oara sa mai zic? Nu exista nici cel mai mic lucru care dovedeste ca metin2 e mai bun, wow are mai multi jucatori mai multe clase/rase si magii si chiar mai bune, mai multe zone, mai multe animale de calarit si dragoni etc poti sari, pentru a mia oara inca cineva care spune "metin2 e cel mai tare" fara un motiv...

| Sp3ciaL0pS a răspuns:

Wow e un pff de joc world of tanks joaca 50mil nu se compara cu wow si metin2

| Sp3ciaL0pS a răspuns:

Ai dreptate si eu joc acum world of warcraft mits of pandaria dar uite care e problema mie nu-mi place ca gasesti player romani foarte foarte rar si de abia gasesti un player e adevarat ca harta e super mega mare si din aceasta cauza de abia gasesti dar mai e un lucru ma ajuti si pe mine daca joci world of warcraft mists of padndaria sunt nou si nu stiu ce sa fac id de Skype cezar.recon id de mess cezar_super

| RazvanStefan a răspuns:

Pai 2 jocurile astea doua nu se pot compara.
Si avem diferente ca de la cer la pamant aici cum ar fi grafica, povestea jocului, rasele dinca re poti alege, o multime de clase.
Faptul ca e p2p e un lucru bun. Daca ar fi free ar lua toti tembeli wow si nu ar mai fi la fel jocul. Asa nimeni nu isi da bani in vant lunar sa nu faca nimic.
Mai sunt reclamele acelea cu mt2 cel mai jucat mmo din europa. Pe dracu? Aia de Blizzard ce pazeau...
Oricum sunt si sv private de wow destule de bune(cate un bug sau doua dar nu e problema). Eu am jucat si pe wow oficial si pe privat. Totusi pe oficial este cu totul alta treaba, dar daca vreti sa jucati pe gratis incercati pe privat.

| Krosom a răspuns:

Voi incepe cu asta si apoi voi comenta la intrebare.
1. De ce ai postat asta pe TPU, pe TPU se posteaza intrebari, nu sa faci reclama la jocuri si sa le lauzi/critici.
Comentariul la postare (nu o pot numi intrebare) : Fiecare prefera ce vrea, era o vorba: Nu poti critica gusturile unui om. Eu spre exemplu nu am incercat WoW deoarece n-am chef sa ma apuc de MMORPG-uri, joc Metin2, atat oficial cat si privat. Ambele jocuri sunt frumoase si au farmecul lor, poate tie nu iti place metinul si ai facut postarea asta, dar asa poate incepe o cearta care n-are sens, adica sa te certi care joc e mai tare. Degeaba te certi fiindca jucatorul Metin2 nu va juca WoW, iar jucatorul WoW nu va juca Metin2. Eu nu inteleg ce vrei tu sa dovedesti prin postarea asta, vrei sa pornesti o cearta? Da, este adevarat ca Metin2 e greu sa faci iteme, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te revolti. Ca sa ai iteme si sa nu fii pacalit, trebuie sa ai minte, tu la 14 ani normal ca n-ai habar cum sa faci un FMS +9, si poate ai avut si te-a ars cineva, dar asta nu inseamna ca nimeni nu stie sa faca iteme si trebuie sa se revolte. Eu, spre exemplu, mi-a fost greu sa joc Metin2 RO (Oficial), am inceput in Vara 2009 si inca joc Metin2. Acum sunt foarte bun si ma distrez jucandu-l fiindca am invatat cum sa fac usor bani si iteme, si daca te prinzi de faza iti place jocul, daca iti e sila de el, te revolti si il critici. Poate WoW e mai usor, dar asta nu inseamna ca e mai frumos, isi pierde farmecul de a te bucura cand faci un item sau bani.
2. Este adevarat ca Metin2 RO are foooarte multi hackeri, dar asta se intampla doar in Romania, in celelalte tari nici macar lag nu ai, crede-ma. Metin2 RO are cea mai slaba Echipa Staff din seria Metin2 Official.
Metin2 e de asemenea destul de populat, de exemplu, in Asia (mai exact Turcia) sunt peste 100 de playeri care au lvl. 105, pe un server, nu un client oficial, asta insemnand ca sunt de 12 ori mai multi playeri decat sunt in Metin2 RO. Metin2 RO are o grafica acceptabila si jucabila, dar cand iti place un joc nu e neaparat nevoie de grafica.
3. In legatura cu caii, Metin2 este bazat pe un razboi in China sau cel are Chinei cu Hunii (asa cred), deci se folosesc cai si sabii, dar acum poti folosi si lei, tigri, lupi si poti sa ai si animale de companie.
4. Metin2 este gratis, dar ca sa faci iteme bune, poti sa ajungi si la suma de 2000-3000 euro, jucatorul care a bagat cei mai multi bani in Metin2 cred ca depaseste 10.000 euro, sincer.
5. Se pare ca tu nu stii engleza deoarece crezi ca toate Metinele oficiale sunt ca si RO-ul, fiindca nu le-a testat.

De asemenea Metin2 este in cadere libera, ai putina dreptate. Multi jucatori se lasa dand conturi care au bagat 300-400 euro la 150 lei, iteme beton la care s-au bagat 200 euro la 200 lei s.a.m.d.
Metin2 se face cat mai prost pe zi ce trece deoarece:
1. Staff-ului care nu-si da interesul
2. Neavand posibilitatea de a te descurca in Metin2 fara a baga bani
3. Prea multi Hackeri si Boti
4. Prea multi "muciosi" de 13 in jos
5. Lipsa evenimentelor, daca este eveniment este odata la anotimp si este de acela de a pica mingii sau cufere hexagonale (picand DOAR LICORI) si odata la 2 ani ox care toti isi fac conturi de lvl 1 si te scoate de la ox sau te blochezi in gramada aceea de jucatori
6. Unele quest-uri sunt banale.
7. Dupa ce ca lumea nu si-a facut nici Posedata +9 au implementat si Armura Beta, fiind evolutia de la posedata, respectiv triton.
8. Timpul pierdut degeaba in Metin2 crescand/farmand/incercand sa faci bani/pierzand.

Acesta este comentariul meu despre Metin2, nu comentez despre WoW fiindca nu prea am jucat si nu pot sa spun exact. Despre Metin2 sunt neutru, spre contra.

| BezeaToxica a răspuns:

Ce credeti daca metinu si WoW sar combina? ce credeti ca ar iesi? laughing(1. o porcarie? 2. cel mai tare joc?)

| EzeQuielz a răspuns:

Aleg wow stiti dc? mie nu-mi merge metinu

| GabeN a răspuns:

WoW clar!
De ce?
1.In Metin 2 sunt numai copii boraci de 8 ani happy (am vazut unul de 7 ani care injura ca o... sa nu zic si se credea mare boss)
2.In WoW sunt mult mai multe chestii smechere.In MEtin 2 exista cumva raiduri si bg'uri? NU! in metin exista doar rahatu' ala de breasla war sau cum dracu se numeste happy
4.Breasla? CE DRACU E ASTA MA? Arca lu' Noobzor?
5.WoW rullz!

| GabeN a răspuns:

DECI!
Jucatori de WoW, nu mai incercati sa bagati WoW-ul in cap la acesti mici puradei(sorry pentru expresie) pentru ca ei tot o tin pe a lor ca metin 2 e cel mai tare 4Ever 4Life.Si cei care zic ca au jucat WoW si nu le-a placut mint de rup sau au jucat 2 min si gata stop.
Eu prefer WoW cum am zis si in comm-ul trecut.
De acord cu NothingGood.