| Burcuta_Adrian_1985 a întrebat:

stie careva la ce foloseste adeverinta de libera calatorie in strainatate?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit pana acum de adeverinta de libera calatorie si nici n-am intalnit o asemenea conditie in actele normative care reglementeaza circulatia romanilor in strainatate.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;
  h) titlu de călătorie.
ART. 6^1.(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."
Pentru minorii care nu merg insotiti de ambii parinti mai este necesara si declaratia parintilor si un insotitor major.