| mariya13 a întrebat:

Ce acte necesare sunt pentru ati face asigurare medicala de calatorie (ca sa -ti faci viza)?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vei calatori intr-o tara europeana ( din UE) vei avea nevoie de un card european de sanatate eliberat de catre Casa judeteana de sanatate in baza dovezii ca esti asigurat/a la sistemul de sanatate din Romania si a cartii de identitate.
Daca vei calatori intr-o tara non- europeana pentru care ai nevoie de viza poti sa-ti faci o asigurare medicala de calatorie( daca doresti, nu este obligatorie!) incheind o polita de asigurare la o companie de asigurari.Toate asigurarile medicale de calatorie(politele) sunt valabile pentru o perioada bine determinata si acopera o anumita suma (pana la 5000 euro, 10 000 euro, 50 000 euro), in functie de cum au fost incheiate ---- politele se platesc!
Vezi un link care te lamureste :http://www.turismmarket.com/......e-sanatate