| anonomam a întrebat:

Ce înseamnă stat suveran și indepentent, unitar și indivizibil?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suveran. Sunt state care nu sunt suverane, ci depind în deciziile lor de alt stat, de exemplu Groenlanda. Un stat suvevan decide singur politica sa.
Independent - nu depinde de alte state.
Unitar- nu are în el teritorii cu autonomie.
Indivizibil. Este o declarație, care exclude posibilitatea separării unor teritorii din el.

2 răspunsuri:
| DuckDodgers0 a răspuns:

Suveran=liber sa dispuna de actele sale
Independent= nu depinde de alte state
Unitar=intreg
Indivizibil= care nu se divide

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva cum sunt China, SUA, RUSI si alte state mari. Nu depinde de nimeni si face ce vrea. Restul suntem sateliti.