| Joker3134 a întrebat:

Dacă iti iei prea multe zile de medical si patronul te da afara, poate sa te dea pe motiv disciplinar?

2 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

Nu, nu are dreptul sa te concedieze pe acest motiv. Medicul tau de familie sau cel ce ti-a scris concediul medical, are argumentele potrivite pentru fapta sa. Este o problema de ordin medical, iar in contractul tau sunt sigur ca nu e specificat nimic in legatura cu asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzisa concedierea salariatului pe timpul concediului medical, boala nu este abatere disciplinara.
Doar daca ai facut o abatere disciplinara grava sau mai multe abateri disciplinare, inainte de concediul medical, te poate sanctiona disciplinar pentru acele abateri, dar nu pentru concediul medical.